Az elmúlt években számos szomorú statisztikai adat a magyarok rossz egészségi állapotára hívta fel a figyelmet: nagy arányban okoz nálunk gondot az elhízás, de kiemelkedően sok áldozatot szednek bizonyos szív- és érrendszeri betegségek, illetve daganatok is. Gyakori az is, hogy a páciensek csak akkor jutnak el orvoshoz, amikor a betegség már előrehaladott állapotban van, ami a kezelés lehetőségeit is leszűkíti. Ezért lehetnek kulcsfontosságúak a különböző szűrővizsgálatok, amelyek segítségével a bajt még annak gyökerénél, gyakran a tényleges tünetek jelentkezése előtt elcsípik.
Tapasztalatok alapján ezekre a szűrésekre nagyobb arányban látogatnak el a nők, míg a férfiak sokszor a büszkeségtől is hajtva elkerülik az orvost. Pedig hiába érezhetik magukat még a negyvenes éveikben is erősnek és élettel telinek, ebben az életkorban már számos komoly betegség előfordulási gyakorisága megnövekszik.
A középkorú férfiak csaknem fele küzd krónikus betegséggel
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2019-ben végzett Európai lakossági egészségfelmérés magyar adatait felhasználva megállapította, hogy a magyarok ugyan egyre nagyobb arányban elégedettek az egészségükkel, mégis rengetegen küzdenek valamilyen mértékű betegséggel. A lakosság 48 százaléka számolt be arról, hogy van valamilyen krónikus, minimum 6 hónapja fennálló, vagy vélhetőleg a későbbiekben legalább ugyanennyi ideig tartó betegsége.
A krónikus betegek aránya az életkorral párhuzamosan emelkedik: a 15-17 évesek egyötödének, a 65 évesek és annál idősebbek körében pedig már 77 százaléknak volt krónikus, hosszantartó egészségi problémája. A 35 és 65 közötti korcsoportban a férfiak 47,3, illetve a nők 48,1 százaléka küzd tartósan valamilyen betegséggel. Míg azonban a nők természetesebbnek veszik, hogy szűrővizsgálatokra járnak, addig a férfiak körében ez egyáltalán nem olyan egyértelmű, így a betegségükre sokszor túl későn derül fény.
Ezek a legfontosabb szűrések férfiaknak 40 felett
Az egészségfelmérés eredményei szerint a magyarok körében a leggyakoribb krónikus betegség a magasvérnyomás-betegség, amelyben majdnem minden harmadik magyar (a férfiak 29 és a nők 33 százaléka) szenved. Főképp negyvenéves kor felett javasolt rendszeresen ellenőrizni vérnyomásunkat, amelynek emelkedett szintje az agyi katasztrófák, a szívbetegségek és a veseelégtelenség elsődleges kockázati tényezője. Évente hasznos lehet egy teljes labor-, vagyis vér- és vizeletvizsgálat is, amely általános képet adhat egészségi állapotunkról, és komoly betegségek veszélyeire hívhatja fel a figyelmet.
Mivel a különféle szívbetegségek kialakulásának veszélye ebben az életkorban már jelentősen megnőhet, mindenképpen javasolt évente elvégeztetni egy EKG-t és egy mellkasi röntgent. A nyaki erek vizsgálata a férfiaknál szintén javasolt, amely ultrahangos módszerrel történik.
Kiemelt fontosságúvá válnak bizonyos rákszűrések is, hiszen számos daganat kialakulásának megnő a veszélye ettől az életkortól. A vastagbélrák és a prosztatarák szűrését is érdemes 1-2 évente elvégeztetni, utóbbira a prosztatában termelődő fehérje, az úgynevezett PSA szintje is utalhat. A bélrendszeri polipokból úgynevezett kolorektális daganatok is kialakulhatnak, a kolonoszkópia segítségével viszont ezeket az elváltozásokat is időben felfedezhetjük. Ha valamelyik közeli hozzátartozónkat érintette az említett daganatok egyike, kiemelten fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk ilyen szűrővizsgálatokon.
Magánszolgáltatóknál elérhetőek speciálisan erre a korcsoportra kialakított szűrőcsomagok is, amelyekkel az orvosok átfogó képet nyerhetnek a páciensek egészségi állapotáról. Ezek a vizsgálatok felmérik a többi között a vérképző rendszer és az ionháztartás állapotát, a csontozat egészségét és a szervezet legfontosabb enzimeinek működését is. Segítségükkel képet kaphatunk a pajzsmirigy állapotáról, a szív- és érrendszeri rizikófaktorokról, illetve jelezhetik a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat.