Mit jelent a laborleleten a referenciatartomány?

Egy laboratóriumi lelet értékelése az orvos feladata. Mégis, amikor a saját eredményünket tartjuk a kezünkben, természetes, hogy kíváncsiak vagyunk, minden rendben van-e. Segítünk eligazodni.

A laboratóriumi vizsgálatok eredményeit különböző módokon jelenítik meg a leleten. Egyes eredmények számok, más helyen pedig negatív, pozitív jelzés látható. Már hallottunk arról, hogy normálérték, de honnan tudjuk, hogy azok a számok mit is jelentenek?

A laboratóriumi leleten látható számok megmutatják, hogy a vizsgálat eredménye normál tartományban van-e, amelyet referenciatartománynak vagy normálértékeknek neveznek. A referenciatartomány a „normális” eredmények felső és alsó határait mutatja. Ha ezeken a határokon kívül esik a mért eredmény (csillag, plusz-mínusz jelöléssel a leleten), akkor az orvos feladata megállapítani a diagnózist vagy eldönteni, hogy milyen további vizsgálatokat rendel el.

Kezünkben az elkészült laborlelet, de tanácstalanok vagyunk, hogyan is kell értelmezni? Fotó: Getty Images
Kezünkben az elkészült laborlelet, de tanácstalanok vagyunk, hogyan is kell értelmezni? Fotó: Getty Images

Hogyan állapítják meg, mi a normális eredmény?

A referenciatartományok nagyszámú egészséges ember vizsgálati eredményein alapulnak. Egyszerűbben, azonos számú egészséges embertől vért vettek, ugyanazt a vizsgálatot végezték el, és bizonyos feltételek mellett ebből alakult ki az általánosan elfogadott referenciatartomány. Egy laborvizsgálat különböző referenciatartományokkal rendelkezhet, például a nem, kor függvényében.

Természetesen vannak vizsgálatok, amelyeket csak adott nemnél lehet elvégezni, így a referenciatartomány is csak rájuk vonatkozik. (például PSA – férfiak)

Ha az eredmény magasabb vagy alacsonyabb, az egészségügyi probléma jele lehet, de nem minden esetben. Egészséges embereknél is gyakori, hogy néha a referenciatartományon kívüli eredmények láthatók a laborleleten, és ellentétes esetben, az egészségügyi problémákkal küzdők is produkálhatnak normál tartományba eső eredményeket.

Ha az értékek a referenciatartományon kívül esnek, az orvos az egészségre vonatkozó egyéb információkat is mérlegre tesz, hogy kiderüljön, mi befolyásolhatta az eredményeket. További vizsgálatokra lehet szükség, ha az eredmény magasabb vagy alacsonyabb, mint a referenciatartomány. Ezek nemcsak laboratóriumi, hanem képalkotó diagnosztikai eszközökkel is történhetnek.

Mit láthatunk a laborleleten?

Akkor jó, ha nem csillagos! A referenciatartományon (normálértéken) kívül eső eredményt a laborleleten kiemeléssel jelenítik meg. Ez sokféle lehet, és a laboratórium rendszerétől függ többnyire. Csillag, plusz- vagy mínuszjel, vagy akár az egész „kóros” eredményt mutató sor vastagítása, színezése – sokféle lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos! A laboratóriumokban eltérő módszerekkel készítik a vizsgálatokat, ezért a normálértékek különbözőek lehetnek. Ennek az az oka, hogy gyakran eltérő vizsgálati módszereket alkalmaznak a mérésre. Természetesen vannak viszonylag egységes referenciatartományok, de mindig a leleten szereplő normálértéket kell figyelembe venni. Ezért ha bizonyos időközönként ugyanazt a vizsgálati eredményt szeretnénk ismételtetni, lehetőleg ugyanabban a laborban végeztessük el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.