7 tipp, amellyel megóvhatod a szemedet a téli időszakban

A hidegebb hónapok különösen nagy kihívást jelenthetnek a szemed egészségére nézve, a hideg levegőnek, a fűtött helyiségeknek és a fokozott képernyőhasználatnak „köszönhetően”. Mutatjuk, hogyan vigyázz a szemeidre ebben az időszakban.

A szemszárazság, bár egész évben előfordulhat, a téli hónapokban még kellemetlenebb problémává válhat. Amikor a hőmérséklet csökken és a nappalok rövidebbekké válnak, te is gyakrabban tapasztalhatsz kellemetlen tüneteket, például égő-szúró érzést, viszketést, fényérzékenységet, vagy akár könnyezést is.

Ez a jelenség nemcsak a hideg levegő és a fűtött belső terek közötti kontrasztnak „köszönhető”, hanem egyebek mellett annak is, hogy ilyenkor az emberek általában kevesebb időt töltenek a szabadban, illetve télen kevésbé szomjasak, tehát kevesebb folyadékot fogyasztanak. A fűtött helyiségek száraz levegője jelentősen csökkenti a könnyfilm stabilitását, míg kint a szeles, hideg időjárás felgyorsítja a könny párolgását a szemfelszínről. Ezenkívül a téli napsütés is problémát okozhat: a hóról visszaverődő erős fény is irritálhatja a szemet. Ebben az időszakban ráadásul a képernyőket is többet használjuk, ez pedig kevesebb pislogáshoz vezet, tovább súlyosbítva a helyzetet. A kontaktlencse-viselők különösen érzékenyek lehetnek ezekre a hatásokra.

szemfáradtsággal küzdő nő
A hidegebb hónapok különösen nagy kihívást jelenthetnek a szemed egészségére nézve. Fotó: Getty Images

Ezért fontos, hogy megóvd szemed egészségét

A szemszárazság elleni védekezés különös jelentőséggel bír a téli időszakban, amikor a zord időjárás és a beltéri fűtés együttesen terheli meg szemet. „Fontos odafigyelnünk szemünk védelmére az őszi-téli hónapokban, hiszen a szemszárazság nemcsak kényelmetlenséget okozhat, hanem hosszú távon szaruhártya-irritációt is eredményezhet. A könnynek számos funkciója van: folyamatosan tisztán és nedvesen tartja a szemfelszínt, megőrizi a szaruhártya átlátszóságát, illetve segíti a tápanyagok és az oxigén felvételét a levegőből. Nedvesség nélkül a szaruhártya kiszárad és átlátszatlanná válik, fertőzések, gyulladások alakulnak ki” – magyarázta Boros Mária, az Alensa optometristája. 

7 dolog, amelyet a szemszárazság megelőzéséért tehetsz

A szakértők ajánlása nyomán bemutatunk 7 olyan tippet is, amelynek megfogadásával megelőzheted a szemszárazságot, valamint megőrizheted szemed egészségét a hidegebb hónapokra is.

A részleteket tartalmazó galériánkat az alábbi képre kattintva nyithatod meg.

gallery-image
gallery-icon
Galéria

Gyakori probléma, amely akár vaksághoz is vezethet
Szemszárazságról, más néven szárazszem-szindrómáról akkor beszélhetünk, ha a szem nem termel elegendő könnyet a látószerv megfelelő nedvességének biztosításához. A probléma világszerte tömegeket – csak az Egyesült Államokban több mint 16 millió embert – érint. Mikor gyanakodjunk arra, hogy mi is ezzel küzdünk, és hogyan bizonyítható ez az orvosi kivizsgálások során? Mutatjuk a részleteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: -1 °C
Minimum: -4 °C

Döntően borult, párás, helyenként tartósan ködös idő várható. Szitálás, ónos szitálás, hószállingózás előfordulhat. Gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -2 és +1 fok között valószínű, de a hegyekben ennél jóval enyhébb idő valószínű. Fronthatásra továbbra sem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra