A kezeletlen látásproblémákkal küzdő idősebb felnőtteknél megnövekedhet a demencia kockázata – derült ki egy 16 tanulmány és benne 76 ezer résztvevő adatainak metaanalíziséből. Az Aging and Mental Health című szakfolyóiratban közzétett tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy az idősek látásproblémái és a demencia közötti kapcsolat komolyabb figyelmet igényel.
A látás gyengülése komoly bajt okozhat
"Ez a tanulmány az elsők között értékeli a látásproblémák és a kognitív eredmények közötti összefüggést idősebb felnőtteknél az összes rendelkezésre álló angol nyelvű, népességen alapuló tanulmány átfogó vizsgálatával. Eredményeink megerősítik azt a korábbi feltételezést, hogy a látás gyengülése a demencia kialakulásának kockázati tényezője" – mondta a tanulmány vezető szerzője, Beibei Xu docens, a Pekingi Egyetem Orvosi Informatikai Központjának munkatársa. "Bár ennek okai továbbra sem tisztázottak, arra lehet belőle következtetni, hogy a szembetegségek diagnosztizálása és kezelése hasznos lehet mind a személy életminőségének javítása, mind pedig a memóriavesztés potenciális lassítása vagy megállítása szempontjából."
Becslések szerint közel 60 millió ember él demenciával a Földön, és ez a szám a következő évtizedekben a népesség elöregedésével tovább fog nőni, 2050-re akár meg is triplázódhat. A betegség pusztító hatással van az emberek életére, előrehaladtával egyre nagyobb mértékű memóriavesztést tapasztalnak, valamint személyiségük és viselkedésük megváltozik. Végső soron teljesen másoktól függővé válnak, akik gondoskodnak róluk.
A kutatók a 16 korábbi tanulmány elemzése során megvizsgálták a látáskárosodás és a kognitív eredmények közötti kapcsolatot idős felnőtteknél. Az eredmények szerint a látásproblémával küzdő embereknél megnőtt a kognitív károsodás és a demencia kockázata, függetlenül attól, hogy látáskárosodásukat önbevallás alapján vagy objektív mérésekkel diagnosztizálták.
A kognitív károsodás valószínűsége 137 százalékkal magasabb volt azoknál, akiknek látásproblémájuk volt, mint azoknál, akiknek nem volt. Azoknál, akiknek a kiinduláskor látásproblémájuk volt, 41 százalékkal nagyobb volt a kognitív károsodás és 44 százalékkal a demencia kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknek nem volt.
"A demencia kialakulásának megelőzésére vagy késleltetésére alkalmas módszerek megtalálása segíthetne csökkenteni a betegségnek az érintettek és családjaik életére gyakorolt pusztító hatását, különösen a betegség növekvő terheinek fényében. A módosítható kockázati tényezők azonosítása az első kritikus lépés az e cél elérését célzó hatékony beavatkozások kidolgozásához" – mondta Beibei Xu. Hozzátette, az eredmények rávilágítanak a rendszeres szemészeti vizsgálatok fontosságára az idősebb felnőttek számára, mivel így a látásukkal kapcsolatos esetleges problémákat időben észrevehetik és kezelhetik. Egyben arra is utalnak, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni a személy látásában bekövetkezett, saját maga által bejelentett változásokat.