A monoklitól az árpáig

Az érzékeny bőrű, laza kötőszövetű szemhéj nemcsak védi a szemünket, de néhány esetben sajnos súlyos problémákat is okozhat. Cikkünkből megismerheti a leggyakoribb szemhéjproblémákat, és azt is megtudhatja, mit tehetünk ezek ellen.

A szemhéj elsősorban a szem védelmét szolgálja. A külső felszínét bőr, míg a belsőt nyálkahártya (kötőhártya) borítja. A felső szemhéjban található rugalmas porchoz tapadnak a szemhéj mozgását befolyásoló izmok. A szemhéjak szélén elhelyezkedő szempillák szintén a szemet védik. A szemhéjat belülről borító nyálkahártyában folyamatosan termelődik a könnyhöz hasonló váladék, mely folyamatosan - a pislogások alkalmával - vékony filmréteggel vonja be a szemünket, megakadályozva ezzel a kiszáradását.

Mi a monokli?

Mivel a szemhéj kötőszövete igen laza, vérerekkel viszont sűrűn behálózott, minden sérülés - még a legapróbb is - látványos elváltozást okozhat benne. Az ödéma, azaz a szemhéj duzzanata időnként olyan súlyos lehet, hogy még a szem kinyitását is meggátolja. Sok minden okozhatja a vesebetegségektől a vitaminhiányon keresztül a rovarcsípésekig vagy az allergiás reakciókig. A szemet érő ütések nemcsak duzzanatot okozhatnak, de csúnyán elszíneződő bevérzéseket is. Ilyenkor a szemhéj lilás, majd sárgás-kékessárgás árnyalatúvá válik. A bevérzés azonban a legtöbbször nyomtalanul felszívódik, és csak a monokli kellemetlen emléke marad meg. Bevérzést azonban nemcsak trauma, de a vérképzőrendszer betegségei vagy vitaminhiányos állapotok is okozhatnak.

Gyulladt és viszket: az árpa

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A leggyakoribb szemhéjprobléma az úgynevezett árpa. Ez nem más, mint a szemhéjszéli faggyúmirigyek gyulladása . A jégárpa esetén a felső szemhéjon található faggyúmirigyek elzáródnak, a termelődő mirigyváladék nem tud kiürülni, fájdalmas, nyomásra érzékeny duzzanatot okoz. A jégárpa tokjának eltávolításával általában viszonylag gyors és könnyű a gyógyulás. Az akut árpa lehet külső vagy belső. Az előbbi esetben a szemhéjszéli módosult faggyúmirigy gyullad be, míg az utóbbinál a belső szemhéjon találhat verejtékmirigyek záródnak el. A külső árpánál a váladék a szemhéj széle felé tör át, míg a belsőnél a kiürülő genny a kötőhártya felé tisztul. Mivel az árpát gyakran okozza bakteriális fertőzés, a gyógyulásban - a párakötésen, borogatáson kívül - az antibiotikumos kezelés lehet a segítségünkre.

A szemhéj elváltozásai

A szemhéjaknak többféle hibás pozíciója lehetséges, melyeknek oka kereshető a genetikában, sérülésekben, betegségekben, de időnként az időskori kötőszöveti lazulásban, az idegek bénulásában vagy az izmok gyengülésében is. A legtöbb szemhéj-elváltozás műtéti úton jól kezelhető.

A befelé forduló szemhéj (entropium) esetén a legnagyobb problémát a szaruhártya felé forduló pillák jelenthetik. Ezek minden pislogásnál "végigdörzsölik" a szem felületét, állandó fájdalmat, hegesedést okozhatnak.

A kifelé forduló szemhéj (ektropium) szintén gyakori zavar, melynél a könny nem a "normál" útvonalán csorog a szembe, hanem kifolyik onnan.

A szemhéjcsüngés (ptosis) oka a szemhéjemelő izom gyengesége, alulműködése, esetenként idegsérülés is lehet. Mivel a szem nyitása nehézkes vagy lehetetlen, könnyen vezethet a látás gyengüléséhez. Műtéttel orvosolható.

Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra