A szemszárazság hormonális okai

A szemszárazság elsősorban a monitor előtt dolgozók számára okoz problémát, sokszor azonban nem az életmódunk felelős érte. Hormonális okok is állhatnak a kellemetlen panaszok mögött.

Az égő, viszkető szem sokaknál visszatérő problémát jelent, és a nem megfelelő könnytermelődés vagy a teljes könnyhiány miatt érzékelhető. Szemünk felületét egybefüggő könnyfilm borítja, amelynek fontos szerepe van látásunk egészségének megőrzésében. Védi a szemgolyót a külső bakteriális és vírusos támadásoktól, leöblíti az idegen anyagokat, emellett táplálja és oxigénnel látja el a külső szaruhártyaréteget. Hiányában a szaru- és kötőhártya pislogásra érzékeny és sérülékeny lesz, a szem viszket és ég, a látás is homályossá válhat.

A szem szárazsága az egyik leggyakoribb szembetegség. Minden harmadik embert érinthet élete valamelyik szakaszában - főleg 40 év felett -, és a szemészhez fordulók ötödénél lelhető föl ez a probléma. Okairól és kezelésének lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A könnyhiány hormonális okai

A könnyhiány oka egyrészt az lehet, hogy nem termelődik megfelelő mennyiségű könny, illetve túl hamar elpárolog a szem felszínéről. Mindez sokszor valamilyen életmódbeli okra vezethető vissza, előfordul ugyanakkor az is, hogy betegség vagy valamilyen hormonális változás áll a panaszok hátterében. Nők esetében ez az időszak a változókorhoz köthető, de bizonyos hormonális hatások a férfiaknál is okozhatnak szemszárazságot.

A szemszárazság mögött hormonális hatások is állhatnak
A szemszárazság mögött hormonális hatások is állhatnak

A nők körében a változókortól nő meg az előfordulása, a menopauzát követően ugyanis csökkenni kezd az androgén hormonok szintje. Ezek a hormonok a férfias nemi jellegek kialakulásáért felelősek, de kisebb mértékben a nőkben is termelődnek. Szintjük a pubertáskor alatt emelkedik meg, majd a korral csökkenni kezd - nőknél a menopauzát követő időszakban drasztikusan. Kutatások igazolták, hogy a könnytermelődést is serkentik, így az androgén hormon visszazuhanásával sokaknál az égő viszkető érzés is gyakoribbá válik a szemben.

Szintén a férfi nemi hormonok hiánya okozhat zavart a Meibom-mirigyek működésében is. Ezek a módosult faggyúmirigyek a szemhéj szélén helyezkednek el, és a könnyfilm külső, olajos rétegét termelik újra. Alultermelésük emiatt szintén szemszárazságok okoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hormonok termelődésének mértéke a korral is változik, de bizonyos betegségek is hatással vannak rájuk, illetve az is lehet, hogy valamilyen gyógyszer okozza a panaszokat. Emiatt fontos, hogy orvoshoz forduljunk, ha a panaszok tartósan fennállnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.