"A látásromlás és a különböző szemproblémák sok embert érintenek, de gyakran nem orvosolják ezeket" - tudatta közleményében a szervezet igazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Elfogadhatatlan, hogy 65 millió embernek nagyon gyenge a látása, annak ellenére, hogy egy szürkehályog-műtét segíthetne rajtuk. 800 millió ember pedig azért boldogul nehezebben, mert nem jutnak megfelelő szemüveghez" - tette hozzá.
Számos ok állhat a háttérben
Mi lehet az oka, hogy ilyen sokan szenvednek látásproblémáktól a világon? Ennek magyarázatát a szervezet a népesség átlagéletkorának növekedésében, a változó életmódokban, illetve a szemvizsgálatokhoz és egyéb orvosi beavatkozásokhoz való korlátozott hozzáférésben látja.
A szemproblémák sokkal gyakoribbak a vidéki területeken élők, az alacsonyabb jövedelműek, a nők, az idősek, a valamilyen fogyatékossággal élő emberek, az etnikai kisebbségek tagjai, valamint az őslakosok körében - derül ki a jelentésből. Ezek közül is az egyik legfontosabb tényező a jövedelem, ugyanis azokon a területeken, ahol kevesebb az emberek fizetése vagy nyugdíja, négyszer gyakoribb a kezeletlen rövid- és távollátás, mint a magasabb átlagkeresetű régiókban.
A rövid- és távollátók, valamint a szürke és zöld hályoggal küzdők számát összesen egymilliárd főre becsüli a WHO. Ha pedig mindenki megkapná a szükséges kezelést , az a becslések szerint nagyjából 14,3 milliárd dollárba (4,3 billió forintba) kerülne.
Forrás: webmd.com