Viszketés, szúró, égő érzés, esetenként akár fájdalom - a szárazszem-szindróma tünetei jelentősen ronthatják az érintettek életminőségét. Sőt, a probléma rendkívül súlyos formában is jelentkezhet: ilyenkor a szemfelszín teljesen védtelenné válik, így még egy olyan ártalmatlannak tűnő baleset után sem tud meggyógyulni, ha például belemegy egy rovar a szabadban. Nőknél már 45-50 éves kor körül, férfiaknál jellemzően 70 éves kor felett lép fel a nemkívánatos állapot.
A száraz szem diagnózisát szemészeti vizsgálattal és az úgynevezett Schirmer-próba segítségével lehet felállítani. Ez utóbbi a probléma jellegének meghatározásához, ezáltal a legmegfelelőbb kezelési mód kiválasztásához is útmutatást ad.
A szárazszem-szindróma ugyanis nem gyógyítható, de tünetileg jól kezelhető. Ehhez számos szemcseppet lehet ma már kapni a patikákban, éppen emiatt a sokféleség miatt nehéz azonban laikusként kiválasztani az adott esetben leginkább kedvező terméket. Érdemes tehát a fellépő panaszokkal először szemész szakorvost felkeresni, aki a pontos diagnózis ismeretében segíthet megtalálni a legoptimálisabb műkönnyet.
Milyen tényezők játszanak szerepet a szárazszem-szindróma kialakulásában? Meg lehet-e előzni a probléma fellépését? Minderről bővebben olvashat Betegségek A-Z rovatunk legújabb bejegyzésében ide kattintva .