A férfi, Ray Flynn, időskori makuladegenerációban (AMD-ben) szenved, aminek hatására központi látását teljesen elvesztette, csak periferiás látása maradt meg. Emiatt képtelen volt olyan mindennapos dolgokra, mint például a bankkártyahasználat vagy a kertészkedés. Emellett, ha tévét akart nézni, szorosan a képernyő elé kellett ülnie, hogy lásson belőle valamit. A Manchester Royal Eye Hospital kórházban végzett műtét az első olyan operáció, amely során AMD-vel diagnosztizált páciens látását implantátum segítségével javították.
Az amerikai Second Sight cég által gyártott implantátum, az Argus II már számos páciens életét könnyítette meg, akiknek a látása az AMD-nél ritkább, retinitis pigmentosa nevű szembetegség miatt romlott meg. Maga az implantátum nem bonyolult működésű: legfontosabb alkotóeleme az a miniatűr kamera, amelyet a páciens szemüvegére erősítenek.
Ray Flynn két héttel a műtétet követően már képes volt az elé helyezett képernyőn függőleges, vízszintes és átlós vonalakat is látni; mindezt úgy, hogy eközben a szemét csukva tartotta. A képeket ugyanis a kamera és a retinájához kötött implantátum összehangolt munkájának eredményeképpen „látta”, ehhez a szemére nem is volt szükség. Azt azonban érdemes tudni, hogy maga az implantátum nem képes arra, hogy részletes képet adjon a külvilágról.
A korábbi esetekből viszont már tudjuk, hogy a páciensek képessé válnak az olyan tárgyak megkülönböztetésére, mint az ajtókeret vagy a bevásárlókosár, és számos mintázatot is képesek felismerni. A műtétet vezető szemorvos, Prof. Paulo Stanga elmondta: a betegek idővel egyre jobban hozzászoknak az újfajta képi információkhoz és egyre hatékonyabban élnek az implantátum adta lehetőségekkel.