Az Y-generáció az 1980 és 1995 között születettek nemzedéke, s ők ugyan nem a legfiatalabbak, de a körükben már elemezhető a legújabb technológiák egészségügyi hatása. (A Z-generáció az 1996-tól születetteké.) Szinte járványról beszélnek már a nemzetközi szakértők - írja a német Die Welt online kiadása. Az emberek minden korábbinál több időt töltenek a képernyők előtt. A munkavállalók, akik irodában dolgoznak, gyakran 8 vagy több órát ülnek a gép előtt. De nemcsak ezek az eszközök rendelkeznek képernyővel: okostelefonok, tabletek kísérik sokak életét, akár az ágyban, akár a reggelinél, ebédnél, akár munkába menet vagy akár a toaletten.
Egyre több ember dolgozik többnyire a képernyő előtt , és még a szabadidejüket is szívesen töltik az emberek a monitor/kijelző előtt. A képernyő folyamatos bűvölése pedig nem marad büntetlenül, meglesznek a negatív következményei. Mivel a szemünket veszik igénybe ezek a tevékenységek, így ezzel a szervünkkel kapcsolatban jelentkeznek majd a problémák. Különösen a már említett, a döntően a nyolcvanas években született Y-generáció érintett ezáltal, akik az internet és a mobilkommunikáció eszközei között nőttek fel, és így a technológiákhoz való vonzódásuk is erősebb a korábbi nemzedékeknél.
A panaszok akár már két órával a képernyő előtt végzett tevékenység megkezdése után felléphetnek. (Persze előfordulhat, hogy ennél több idő után.) A szemlencse ilyenkor veszít a rugalmasságából, és „jobban kell erőltetnie magát”, hogy a közelben lévő tárgyakat továbbra is élesre fókuszálja. A tünetek a szemvörösödéstől kezdve az irritáción át a szemszárazságig terjedhetnek, de előfordulhat a homályos (életlen) látás, a szemfáradtság , vagy akár hát-, nyak- és fejfájás is. A szakértők szerint a „digitális szemtúlterhelés” immár komoly egészségügyi problémákat hordoz magában.
A gyakori szünet sokat segít
Ugyanakkor egyszerű módszerekkel csökkenthetjük a terhelést, ami a szemünket éri . Az első dolog természetesen az, hogy csökkentjük a képernyő előtt töltött időt. Természetesen ez az alkalmazott, beosztott dolgozók számára nem mindig oldható meg. Éppen ezért a szemorvosok azt tanácsolják, hogy gyakori szüneteket iktassunk be munka közben. Ilyenkor próbáljunk meg tudatosan valamilyen távoli pontra fókuszálni.
S minthogy digitális korszakban élünk, immár létezik olyan "app" is, amellyel ellenőrizhetjük, hogy vajon mi magunk is szenvedünk-e digitális szembetegségben, vagy legalábbis "látási stresszben". Ez az applikáció azt teszteli, hogy mennyi időre van szüksége a szemünknek, hogy egy távoli pont és a képernyő között pillantásunkat váltogatva, a kétféle tárgyat (a távolit és a display-en lévőt) mennyi idő alatt tudjuk élesre fókuszálni.