Digitális szembetegségek: már járványról beszélnek

A monitorok, az okostelefonok és a tabletek órákon át való bámulásának sajnos megvan a következménye. Egy tanulmány szerint az "Y-generáció", vagyis az új technológiák között felnövekvő nemzedék tagjainak 68 százaléka szenved valamilyen "digitális szembetegségben".

Az Y-generáció az 1980 és 1995 között születettek nemzedéke, s ők ugyan nem a legfiatalabbak, de a körükben már elemezhető a legújabb technológiák egészségügyi hatása. (A Z-generáció az 1996-tól születetteké.) Szinte járványról beszélnek már a nemzetközi szakértők - írja a német Die Welt online kiadása. Az emberek minden korábbinál több időt töltenek a képernyők előtt. A munkavállalók, akik irodában dolgoznak, gyakran 8 vagy több órát ülnek a gép előtt. De nemcsak ezek az eszközök rendelkeznek képernyővel: okostelefonok, tabletek kísérik sokak életét, akár az ágyban, akár a reggelinél, ebédnél, akár munkába menet vagy akár a toaletten.

Egyre több ember dolgozik többnyire a képernyő előtt , és még a szabadidejüket is szívesen töltik az emberek a monitor/kijelző előtt. A képernyő folyamatos bűvölése pedig nem marad büntetlenül, meglesznek a negatív következményei. Mivel a szemünket veszik igénybe ezek a tevékenységek, így ezzel a szervünkkel kapcsolatban jelentkeznek majd a problémák. Különösen a már említett, a döntően a nyolcvanas években született Y-generáció érintett ezáltal, akik az internet és a mobilkommunikáció eszközei között nőttek fel, és így a technológiákhoz való vonzódásuk is erősebb a korábbi nemzedékeknél.

A keratitiszként is ismert szaruhártyafertőzés fájdalmat, gyulladást és előrehaladott állapotában vakságot is okozhat. Nagyban növekedhet a keratitisz esélye, ha alvás előtt nem vesszük ki a kontaktlencsénket, nem tisztítjuk meg azt, nem cseréljük gyakran a lencsefolyadékot vagy úszás, esetleg tusolás közben hagyjuk, hogy átnedvesedjenek. A részletekért kattintson! A szemorvosok már régóta aggódnak az úgynevezett "digitális szembetegség" miatt. A Vision Council friss tanulmánya szerint az Y-generáció tagjainak 68 százaléka küzd valamilyen hasonló problémával.

A panaszok akár már két órával a képernyő előtt végzett tevékenység megkezdése után felléphetnek. (Persze előfordulhat, hogy ennél több idő után.) A szemlencse ilyenkor veszít a rugalmasságából, és „jobban kell erőltetnie magát”, hogy a közelben lévő tárgyakat továbbra is élesre fókuszálja. A tünetek a szemvörösödéstől kezdve az irritáción át a szemszárazságig terjedhetnek, de előfordulhat a homályos (életlen) látás, a szemfáradtság , vagy akár hát-, nyak- és fejfájás is. A szakértők szerint a „digitális szemtúlterhelés” immár komoly egészségügyi problémákat hordoz magában.

A digitális szembetegségek az Y-generációt érintik

A gyakori szünet sokat segít

Ugyanakkor egyszerű módszerekkel csökkenthetjük a terhelést, ami a szemünket éri . Az első dolog természetesen az, hogy csökkentjük a képernyő előtt töltött időt. Természetesen ez az alkalmazott, beosztott dolgozók számára nem mindig oldható meg. Éppen ezért a szemorvosok azt tanácsolják, hogy gyakori szüneteket iktassunk be munka közben. Ilyenkor próbáljunk meg tudatosan valamilyen távoli pontra fókuszálni.

S minthogy digitális korszakban élünk, immár létezik olyan "app" is, amellyel ellenőrizhetjük, hogy vajon mi magunk is szenvedünk-e digitális szembetegségben, vagy legalábbis "látási stresszben". Ez az applikáció azt teszteli, hogy mennyi időre van szüksége a szemünknek, hogy egy távoli pont és a képernyő között pillantásunkat váltogatva, a kétféle tárgyat (a távolit és a display-en lévőt) mennyi idő alatt tudjuk élesre fókuszálni.

Mire figyeljünk a sminkelésénél, ha kontaktlencsét viselünk? A közelre és távolra látást tesztelő program éppen azt tükrözi vissza, amit naponta a szemünknek át kell élnie, vagyis az állandóan váltakozó pillantásokat, és aztán a képernyőre való újbóli fókuszálást . Az ingyenes „app” immár az Apple- és a Google-készülékeken is elérhető, és németül az „Augenstress” (szemstressz) szóra rákeresve lehet megtalálni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra