Csupán 1 százaléknak van vakvezető kutyája
Lakosságarányos becslések alapján évi 250 vakvezető kutya szolgálatba állítására lenne szükség, azonban jelenleg összesen 200 ilyen állat van szolgálatban - közölte a VG.hu megkeresésére a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. Az intézmény szerint összesen 20 ezer vak ember él Magyarországon, de csupán 1 százalékuknak van vakvezető kutyája. A várakozási idő és az intézmény várólistája is hosszú, jelenleg 60-an várnak négylábú segítőtársra.
Több kutyára lenne szükség
Mindenképpen több vakvezető kutyára van szükség , a vak emberek ilyen állatokkal történő támogatása azonban komplett szolgáltatás. "A megfelelő kutyák tenyésztése, a kölykök felnevelése és szocializációja, a ténylegesen alkalmas egyedek kiválasztása és hathónapos speciális kiképzése, a látássérült gazda rehabilitációja és felkészítése az önálló közlekedésre, a kutyával való közös tanulásuk, majd vizsgáztatásuk, az élethosszig tartó utánkövetésük és támogatásuk szakképzett munkatársakat, komoly infrastruktúrát, végeredményben tehát jelentős anyagi forrásokat igényel" - közölte a lap kérdésére az intézmény. Ma Magyarországon két olyan iskola működik, amely a nemzetközi besorolás szerint eléri a "kis iskola" kapacitást, azaz körülbelül 15 kutyát tudnak kibocsátani évente, ezen kívül pedig még 2-3 alkalminak minősülő képzőhely tevékenykedik, melyek maximum 3 kutyát tudnak szolgálatba állítani egy évben.
Szükség lenne a képzőhelyek infrastrukturális és humánerőforrás-fejlesztésére, hogy bővíteni tudják a komplex szolgáltatást: ehhez a jelenlegi forrásokat meg kellene többszörözni, hiszen a folyamatra - ami 10 évet vesz igénybe - jutó teljes közvetlen költség mintegy ötmillió forint, a nyugat-európai kalkulációk pedig ennek a többszörösét említik. A jogszabály a humán erőforrást tekintve kötelezővé teszi, hogy "vakvezető kutya kiképzésén" OKJ képzettségű szakemberek és rehabilitációs szakemberek, illetve gyógypedagógusok működjenek közre. A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskolában mellettük állattenyésztő mérnök, pszichológus, gyógytornász és civilek is szerepet kapnak. A képzettségi és vizsgakövetelményeket miniszteri rendelet és ahhoz kapcsolódó szabályzat rögzíti.
Nem a kutyák vizsgáznak
Különös jelentősége van a kutyákkal szemben támasztott követelmények mellett a látássérült gazda rehabilitáltságának és kutyás közlekedésre való felkészültségének. Tehát nem a vakvezető kutyák vizsgáznak Magyarországon, hanem a látássérült ember tesz közlekedésbiztonsági vizsgát a vakvezető kutyájával.