Rekordszámú, 625 keresztnévkérelem érkezett tavaly a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz, összesen 47 férfi és 73 női nevet javasoltak bejegyzésre – közölte a 24.hu megkeresésére az intézmény.
Dr. Raátz Judit tudományos főmunkatárs tájékoztatása szerint időről időre újabb divathullámokat lehet megfigyelni a névkérelmekben. 2022 egyik divatja a kettős keresztnevek megalkotása és kérelmezése volt, vagyis amikor két női nevet egybeírunk. Példaként említette az újkeletűbbek közül az Annabori, Annadóra, Annadorka, Annakarina, Annakata, Annalilla, Annaliza, Annalujza, Annaréka, Annaregina, Emmaléna, Emmaróza, Hannabella és Hannadóra neveket. Ugyanakkor annyira divatos lett ez a névforma, hogy több egészen furcsa összetételt is szerettek volna bejegyeztetni a kérelmezők, mint a Miramilla, Marimária, Zarahanna, vagy férfinevek esetében a Vidmór és a Mikafélix.
Divat a mitológia és a török sorozatok
Szintén újdonság, hogy különböző mitológiai alakok neveit kérelmezik. Ilyen volt a Heimdall, a Belona, és előfordult az is, hogy a japán mangák alakjait szerették volna névadónak: ilyen a Deter, a Napapa vagy a Reira. Ami pedig a legkirívóbb eseteket illeti, a fiúknál a Kolbász, a Felhő, a Zé, a Zéka, a Tasi, a Hubadúr és a Zsoli, a lányoknál pedig a Mese, a Csoda, a Csodálka, a Bogár, a Poca és a Tisza is előkerült a kérelmekben.
A török nevek népszerűsége is megnőtt a televíziós sorozatoknak köszönhetően. A jóváhagyott nevek között is több török eredetűt találunk: az Ajszel és a Szeniz női, a Kadir, az Onur és a Vedát pedig férfi. A jóváhagyott nevek között magyar eredetű összesen három volt: a Veka, illetve a Maglód és a Vezekény. Előbbi női, utóbbi kettő férfinév.
Fél év után újra kérhető egy név
A Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa azt is elárulta: gyakori, hogy egy nevet többen is szeretnének anyakönyveztetni egy éven belül. Visszatérő sláger a Noah, a Deniel és a Maya. Megjegyezte, hogy egy elutasított nevet fél év után ismét lehet kérelmezni. Többen vannak, akik próbálkoznak, de általában ennyi idő alatt nem változik meg az Utónévbizottság véleménye.
A kislányok különlegesebb neveket kapnak
Napjainkban egyre inkább az a cél, hogy mindenkinek egyedi neve legyen. Ha megvizsgáljuk a 2020-as év statisztikáját, azt látjuk, hogy az abban az évben született körülbelül 40 ezer kislánynak majdnem 1500 féle nevet adtak a szülök. Több mint ezer név tíznél kevesebbszer fordult elő, sőt ezeknek a többsége csak egyszer vagy kétszer. Az is tény, hogy a hagyományos nevek lassan feledésbe merülnek, bár ez inkább a lányoknál figyelhető meg.
Az Éva, Julianna, Ilona, Andrea nevet egyre kevesebbszer adják gyermeküknek a szülők, miközben a fiú újszülötteknél a 2020-as statisztika szerint az ötven leggyakoribb név között szerepelt a László, az András, a Gábor, a Péter, a Zoltán, az István és a János.