Ezt jelenti, ha vér van a szemedben

Ha te is ébredtél már egyik napról a másikra úgy, hogy bevérzett a szemed, akkor ennek a cikknek egész biztosan örülni fogsz.

Elsősorban főleg az aktív életet élő, rendszeresen sportoló fiatalok, vagy a valamilyen szív- és érrendszeri érintettséggel járó betegségben (diabétesz, magas vérnyomás) szenvedő idősebbek azok, akik rendszeresen tapasztalhatnak kötőhártya alatti vérzést, de az igazság az, hogy egyik korosztály sincs biztonságban. A jelenség valóban rettenetesen ijesztő, főleg mivel komolynak néz ki és egyik napról a másikra jelenik meg, cserébe a kellemetlen tünetek hátterében csak ritkán húzódik meg igazán komoly betegség.

„Minden korosztályban van rá esély” – idézi az Everyday Health című online szaklap Emily Witsberger szemészt, aki hozzátette azt is, igazán senkinek sem kell megijednie, ha ilyen tüneteket tapasztal. „A kötőhártya alatti vérzést az esetek legnagyobb hányadában kisebb mechanikai sérülések, esetleg túlzott megerőltetés okozza” – magyarázza, majd hozzáteszi, ezek a „vérfoltok” általában vagy egy láthatatlan sérülés (pl. túl erős szemdörzsölés) következményei, vagy gyógyszerek mellékhatásai (pl. vérhigítók).

A jelenség ijesztőbb, mint amennyire komoly (Fotó: Gettyimages)
A jelenség ijesztőbb, mint amennyire komoly (Fotó: Gettyimages)

Mégis, mitől pattanhatnak meg az erek?

A kötőhártyát – a szemgolyó fehér részét borító átlátszó szövetet – tápláló vékony erek az esetek majdnem a felében spontán pattannak meg, aminek az oka legtöbbször ismeretlen marad. „Már a napi stressz, de igazából bármilyen extrémnek számító igénybevétel elég ahhoz, hogy a kötőhártyát tápláló erek vérezni kezdjenek” – mondja Witsberger, aki azért felsorolt néhányat a leggyakoribb okok közül.

1.     Túlzott megerőltetés: mindegy, hogy a terhelés fizikailag vagy lelkileg veszi igénybe a szervezetet, a belső nyomás emelkedése próbára teheti a vékony erek tűrőképességét.

2.     Fogcsikorgatás, lélegzet visszatartás: mindkettő okozhat kötőhártya alatti vérzést.

3.     Sérülés: a szem bevérzésének első és leggyakoribb oka a sportsérülés. Elsősorban a kosárlabda, a vízi sportok, a baseball, valamint az ütős játékok azok, amik potenciálisan hordozzák a szemsérülés lehetőségét.

4.     Kontaktlencse: és annak is a nem rendeltetésszerű, valamint a nem megfelelő használata észrevétlenül megsértheti a szem felszínét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

5.     Gyógyszerek: azok a gyógyszerek, amik hatással vannak a véralvadásra, okozhatnak vérfoltokat is. A leggyakrabban használt vérhigítók (így például a heparin és a warfarin) többek között kötőhártya alatti vérzést is okozhatnak.

6.     Szemműtét: azoknál, akik átestek már valamilyen szemészeti beavatkozáson, sokkal nagyobb az esélye a spontán bevérzéseknek is.

Mégis, mitől pattanhatnak meg az erek?

Az esetek nagy többségében a kötőhártya bevérzése magától meggyógyul, más kérdés, hogy ehhez teljesen változó, hogy mennyi időre van szükség. Van, hogy mindössze néhány nap alatt felszívódik a vérzés, máskor akár hetekig is eltart a folyamat. Bizonyos esetekben a hideg nyomókötés, vagy a műkönny használata felgyorsíthatja a folyamatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.