Az egész napos monitorra bámulás után szemünk elfárad és kiszárad, a számítógép képernyője ugyanis igencsak igénybe veszi szemünket, ami rövid távon fejfájást, hosszú távon pedig látásromlást is okozhat. Éppen ezért érdemes még időben lépéseket tennünk szemünk védelme érdekében. Az alábbi néhány egyszerű, mégis hatékony tippel csökkenthetjük a modern élet okozta káros hatásokat.
Készítsünk uborkapakolást!
Az uborkát már régóta ajánlják a fáradt szemek felfrissítésére. Egyszerűen csak vágjunk fel két szeletet és tegyük becsukott szemünkre. Hagyjuk rajta, míg a szeletek át nem melegednek.
Használjunk szőlőmagolajat!
A szőlőmagból nyert szőlőmagolajat alkalmazhatjuk kívülről is bőrünkre, de szemünket elsősorban belülről építi. Tegyünk belőle bátran salátákra, zöldséges ételekre. A szőlőmagolajat önmagában is fogyaszthatjuk: igyunk meg belőle reggelente 1-1 kortyot.
Állítsuk be a monitorunkat!
Képernyőnket úgy kell elhelyezni, hogy a távoli fényforrások és az ablakok fénye ne tükröződjön vissza a képernyőn, mert ez is okozhat látási zavarokat. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a monitor hasonló fényerőt produkáljon, mint környezete. Ha a képernyő túl sötét, nem lehet látni a rajta lévő tartalmat, ha viszont túl világos, akkor "kisüti" a felhasználó szemét. Ha úgy érezzük, hogy nehéz elolvasni az apró betűket, akkor ez is megerőlteti szemünket, érdemes tehát megnövelni a karakterek nagyságát.
Gyakran pihentessük szemünket!
A képernyő bámulásától a szem kiszárad. Az erős légmozgás vagy a légkondicionálás tovább súlyosbítja ezt a problémát, ezért gyakran kell szünetet tartani a képernyőhasználatban a fejfájás, a homályos látás és a szemszárazság megakadályozására. Félóránként egy-két percre érdemes lehunyva tartani a szemet.
Tornáztassuk szemünket!
Egy hosszú nap után érdemes néhány gyakorlatot elvégezni:
- mozgassuk szemünket fel-le 40-50 alkalommal
- ezután jobbra-balra forgassuk 40-50 alkalommal
- majd körözzünk vele először az egyik, majd a másik irányba 40-50 alkalommal
- ha mindezzel megvagyunk, szorítsuk tenyerünket a szemünkre, és tartsuk ott, amíg a legsötétebb fekete pontot meg nem látjuk