"A környezetünkben történő események jelentős része a mozgáshoz kötődik. Gondoljunk csak arra, amikor gyalogosként átkelünk egy zebrán a sűrű forgalomban, vagy amikor a boltban sétálva igyekszünk megtalálni valamit a polcokon" - idézi az egyetem közleménye dr. Kristine Daltont, a kanadai Waterlooi Egyetem optometriai és látástudományi intézetének kutatóját. Mint azt a szakember kifejtette, látásélességnek nevezzük az ember azon képességét, hogy látása révén beazonosítson és felismerjen apró vizuális részleteket. Ezt egyrészt lehet statikus körülmények között mérni, másrészt viszont a kutatók szerint többet megtudhatnak a mozgás közbeni teljesítőképességről, ha dinamikus helyzetben mérik fel a látásélességet.
Annál is inkább, mert a jó dinamikus látásélesség rendkívül fontos számos olyan hétköznapi cselekvés során, amikor akár mi magunk, akár a környezetünkben lévő objektumok mozognak. "Ismert, hogy a koffein fokozza a szemmozgás gyorsaságát, további vizsgálatokat szerettünk volna azonban végezni arról, hogy pontosan miként erősíti a koffein agyunk képfeldolgozását és a mozgó vizuális ingerek észlelését. Mindehhez a dinamikus látásélességet teszteltük" - mondta el Beatríz Redondo, a Granadai Egyetem optikai intézetének munkatársa.
Kísérletébe a kutatócsapat összesen 21 önkéntest vont be, akiknek két különböző napon vagy koffeinkapszulát adtak, vagy placebót. A résztvevőknek egy számítógépes tesztet is ki kellett tölteniük, amely a dinamikus látásélességüket mérte fel a koffeinbevitelt megelőzően, majd 60 perccel azt követően. Az így kapott eredményekből kirajzolódott, hogy a koffeint bevevő csoport tagjai számottevően pontosabban és gyorsabban azonosítottak apróbb mozgó ingereket, következésképpen a koffein pozitívan befolyásolta a ingerfeldolgozó folyamataikat és döntéshozatali képességüket. A dinamikus látásélességet egyaránt nagyban meghatározó szemmozgásgyorsaságra és kontrasztérzékenységre szintén pozitív hatással volt a koffeinfogyasztás.
"Felfedezésünkből arra következtethetünk, hogy a koffeinbevitel segítheti látásunkat azáltal, hogy fokozza az éberséget. Ez különösen igaz olyan kritikus, mindennapi tevékenységek során, mint a vezetés, a kerékpározás vagy a sport. Ezek ugyanis megkövetelik, hogy döntéshozatalkor figyelembe vegyük környezetünk mozgásban lévő apró részleteit" - mutatott rá Dalton. A kísérlet eredményeit bemutató tanulmány a Journal of Psychopharmacology című tudományos folyóiratban jelent meg.