Mitől vérzett be a szemünk?

A vörös, viszkető szemek szezonális allergia jelei is lehetnek, de hasonló tünetei vannak a kötőhártyagyulladásnak is. Nem mindig könnyű megkülönböztetni egymástól a kettőt, de nem is lehetetlen.

Három fajta kötőhártyagyulladás létezik

A kötőhártya az a szövet, amely szemünk fehérjének átlátszó "bevonatát" alkotja. Kórokozók, allergének is irritálhatják, ami duzzadáshoz, kivörösödéshez, váladékozáshoz vezethet. A kötőhártyagyulladásnak három fajtáját különböztetjük meg.

A kötőhártya-gyulladás biztos tünete a vörös, gyulladt, könnyező, égő szem. Akár fertőző, akár nem, időben cselekednünk kell! Hogy kezelhetjük? Kattintson!

A vírusos gyulladás a leggyakoribb, amelyet nevének megfelelően vírusfertőzés okoz. Erősen fertőző, égő érzést, kivörösödést, vizenyős váladékozást okoz. A bakteriális kötőhártyagyulladást értelemszerűen baktérium okozza, és rendkívül fertőző. A kivörösödés mellett a szem fájdalmát és gennyesedését okozhatja. Kevesen vannak tisztában vele, de az allergiához köthető szemtüneteket is a kötőhártyagyulladás egyik fajtájának tekintjük. Ebben az esetben a szem viszket, vizenyőssé és duzzadttá válik. A tüneteket hisztaminkibocsátás okozza, ami akkor történik, ha szemünk olyan allergénnel érintkezik, amelyre érzékenyek vagyunk. A másik két típussal ellentétben ez a fajta nem fertőző.

Kötőhártyagyulladás vagy allergia miatt bevérzett szem?
Mi okozhatja a kötőhártya gyulladását? (Fotó: 123rf)

A tünetek vizsgálata segíthet

Hogy a három közül melyikben szenvedünk, annak eldöntésében a tünetek vizsgálata lehet segítségünkre. Az allergiás kötőhártyagyulladás inkább viszketést okoz, mint fájdalmat vagy égő érzést, és általában mindkét szemen egyszerre jelentkezik - gyakran néhány órával vagy akár perccel azután, hogy a látószerv az allergénnel érintkezik. A vírusos, illetve bakteriális kötőhártyagyulladás esetében viszont általában először csak az egyik szem érintett, majd néhány nap múlva a másik szem is megbetegszik. Érintéssel fertőz, például kézfogással vagy közös törölköző használatával. A tünetek nem jelentkeznek azonnal - a megfertőződés után akár 10 nap is eltelhet, mielőtt tapasztalni kezdenénk őket.

Mit tehetünk gyulladás esetén?

Az allergiás kötőhártyagyulladás általában kezelhető a szokásos allergiagyógyszereinkkel, illetve szemcseppel, a másik két esetben viszont mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy szakember javasolhassa a számunkra leginkább megfelelő gyógymódot.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +6 °C

Északnyugat, nyugat felől tovább szakadozik, csökken a felhőzet, napközben a Dunántúlon és a középső tájakon már inkább csak gomolyfelhők zavarhatják a napsütést. Ezeken a vidékeken elszórtan alakulhat ki zápor, délután az Alpokalján egy-egy helyen esetleg az ég is megdörrenhet. Keleten, északkeleten egész nap borult maradhat az ég, ugyanakkor tartós eső arrafelé is már egyre kevesebb helyen várható. Az északira forduló szél többfelé megélénkül, a Dunántúlon nagy területen kísérik erős, nyugaton néhol viharos lökések is. A csúcsérték többnyire 10 és 15 fok között alakul, de a tartósan borult, csapadékos északkeleti részeken kicsit hűvösebb idő valószínű. Késő este többnyire 5 és 11 között várható a hőmérséklet. Hidegfront robog át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Fejér
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra