Utazáskor érdemes napi kontaktlencsét választani, amit este, lefekvéskor egyszerűen kidobhatunk. Így nem kell fertőtlenítővel, tartóval vacakolni (azért érdemes egy kis üveggel vinni magunkkal tartalékba). A napi lencséből mindig többet vigyünk, mint ahány napra utazunk, mert előfordulhat, hogy a felfröccsenő víz kimossa azt a szemből!
Óvatosan a vízben!
A kontaktlencsének árt a sós tengervíz és a medencék klóros vize is, ráadásul a vízből egyébként is apró, fertőzéseket is okozó szemcsék tapadhatnak a lencsére. Ezért érdemes a nyaralás során nagyon körültekintően tisztítani a kontaktlencsét vagy napi cseréjű kontaktlencsét használni. Ha úszni szeretnénk, feltétlenül viseljünk úszószemüveget, hogy minimalizáljuk a víz érintkezésének a veszélyét a kontaktlencsével és lehetőleg kerüljük a pezsgőfürdőt!
Fényvédelem és kontaktlencse
Használjunk vízálló fényvédő krémet! Ha ugyanis a fényvédő krém a szemünkbe kerül, akkor az kifejezetten csípheti, marhatja azt, ráadásul rá is ragad a lencsére. A vízálló fényvédő krémnél ettől nem kell tartanunk, hiszen az nem "olvad le" a nagy melegben a bőrünkről.
Mindenképpen viseljünk napszemüveget, nemcsak azért, mert az UV-sugárzástól óv, hanem azért is, mert a szemüveg megvédi a szemünket attól, hogy por vagy pollen kerüljön a szemünkbe!
A szemcseppet se felejtsük!
Mindig legyen nálunk szemcsepp, amivel visszanedvesíthetjük a szemünket. A meleg és száraz idő, a légkondicionálók és ventilátorok használata miatt fokozódik a könnyfilm párolgása, emiatt könnyen kiszáradhat a szemünk. Ilyenkor minden egyes pislogás fájdalommal, irritációval járhat, a kontaktlencse szúrhat, viszketést okozhat - ha pedig dörzsöljük a szemünket, csak tovább fokozzuk a panaszokat!
Kritikus időszak a nyár
Miért érdemes óvatosnak lenni a kontaktlencse használatával, különösen nyaralás alatt? A tönkrement lencse, amin felgyülemlettek a káros anyagok, kórokozók, nem engedi az alatta lévő szaruhártyát "lélegezni". A felrakódott só, esetleges szennyeződések karcolhatják a szaruhártya felszínét, finom sebeket, hámhiányt okozva. Az oxigénhiányos helyzetben a sebek sokkal nehezebben gyógyulnak. A szaruhártyán olyan hámsérülések alakulhatnak ki, melyek nagyon nehezen gyógyulnak és komoly kellemetlenségeket okozhatnak! A betegséget külföldön még nehezebb gyógyítani, és időnként maradandó következményei is lehetnek a hámsérüléseknek.