Rahul N. Khurana kaliforniai kutató szemész és kollégái számoltak be arról a Retina szakfolyóiratban, hogy a több mint 8 órás éjszakánkénti alvás hétszeresére fokozza a geografikus atrófia (AMD, Age-Related Macular Degeneration - korfüggő makula degeneráció) kockázatát. E szembetegségnek két formája ismert. Az esetek döntő többségében a száraz forma, a szemfenék elmeszesedése, a geografikus atrófia jelenik meg, amire nincs gyógymód. Az esetek mintegy tizedében az elszabaduló érképződés okoz gondot, amely a retina alatti bevérzésekkel járhat és hegesedéshez vezethet. Ebben az esetben érképződés gátlásával bizonyos mértékű látásjavulás elérhető.
Az alvással összefüggő betegségek
Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy az alvás időtartama a szív- és érrendszeri betegségekkel és a magas vérnyomással hozható összefüggésbe. Ezek pedig kapcsolatban állnak az AMD-vel. A későbbi klinikai vizsgálatok során feltárták a kapcsolatot az alvási szokások és az előrehaladott AMD között. Ehhez 1003 beteget kérdeztek meg, akiknek az alvási történetét standardizált kérdőívekkel rögzítették.
Az átlagos alvás időtartama az AMD-től mentes betegeknél 7,97 óra volt, míg 8,17, óra, 9 óra és 7,97 óra azok esetében, akiknél korai AMD, neovaszkuláris AMD, és geografikus atrófia jelent meg. Azoknak a betegeknek az aránya, akik napi több mint 9 óra éjszakai alvásról számoltak be, az egyes csoportokban 25, 28, 41, illetve 51 százalék volt.
A túl sok időskori alvás látásproblémákhoz is vezethet A következtetések levonásához a kutatók figyelembe vették az életkort, a nemet és a dohányzást. Az alvásmennyiség azonban ezek mellett is szignifikáns összefüggést mutatott a geografikus atrófiával. A szerzők megjegyezték, hogy a több mint 8 órás éjszakánkénti alvás életkorral korrigált valószínűségi rátája 7-szer magasabb volt a geografikus atrófiától szenvedő betegeknél, mint akiknél nem találták jelét az AMD-nek.
A kutatók szerint van lehetséges magyarázat a több alvás és geografikus atrófia közötti kapcsolatra, sőt az AMD-s betegek körében magasabb arányú depresszió hatására is. Az AMD miatti rossz látás ugyanis depressziót okozhat, és a depresszióval együtt járnak a megváltozott alvási szokások.
Egy másik magyarázat szerint, a romló gondolkodási és memória funkciók, illetve a növekvő kognitív zavar független a geografikus atrófia miatt rosszabb látásélességtől. A kognitív károsodás és a geografikus atrófia együtt azonban lerontja az életminőséget, és tovább fokozza a fogyatékosság szintét az érintettek között. Ez lehet a magyarázat a megváltozó, meghosszabbodó alvási időtartamra. Végül, mivel a betegek az AMD okozta látásromlás miatt gyenge fényviszonyok között még nehezebben boldogulnak, este korábban mennek aludni, a feltételezés szerint. Bár ok-okozati összefüggés nem lehet kimutatni a megváltozott alvási minták és az AMD között, de az összefüggések további vizsgálatra érdemesek, írják a szerzők.
Forrás: Medscape