A rövidlátás világszerte növekvő problémát jelent: Európában minden negyedik ember rövidlátó, egyes ázsiai országokban azonban a különféle szemproblémák aránya elérheti a 90 százalékot is. Bár vannak gének, amelyek felelőssé tehetőek szemünk egészségéért, az életmód is nagyban hozzájárul a rövidlátás vagy a túllátás kialakulásához.
Heti 15 órát kellene a szabadban tölteni
A legújabb kutatások is ezt igazolták, melyek eredménye szerint azon gyerekek körében, akik kevés időt töltenek a szabadban és nem sportolnak, a rövidlátás is jóval nagyobb arányban alakul ki. Nem meglepő módon D-vitamin szintjük is alacsonyabb, testtömeg-indexük pedig magasabb a kelleténél.
Összesen 5711 rotterdami gyermek vett részt a vizsgálatban, akinek gyermekkorától figyelemmel követték a fejlődését. Vizsgálták az adott család etnikumát, gazdasági és társadalmi helyzetét is, ami alapján kiderült, hogy a magasabb iskolázottsági szint, illetve az Európán kívüli gyökerek is növelik a rövidlátás kialakulásának veszélyét. Sokkal többet nyom azonban a latban, hogy a gyermek hogyan tölti a szabadidejét.
Az utóbbi évtizedben született generáció jóval kevesebb időt tölt természetes fényben és rengeteget a számítógépek és tabletek , okostelefonok képernyője előtt. Emiatt a rövidlátás harminc éven belül a Föld lakosságának felét érinteni fogja, a fejlett világ országaiban pedig még nagyobb arányba kerülnek a szemüvegesek.
A kutatók ennek tudatában javasolják, hogy a gyermekek hetente legalább 15 órát töltsenek a szabadban játékkal vagy sportolással. Egyszerre, megszakítás nélkül pedig nem tanácsos 45 percnél hosszabb időt a monitor előtt ülni.
Forrás: Daily Mail Online