Súlyos szembetegség alakulhat ki
"A krónikus szemdörzsölés a szaruhártya gyengülését vagy torzulását eredményezheti, és akár keratoconus is kialakulhat" - céloz Dr. Mark Mifflin, a Utahi Egyetem szemészprofesszora a szem degeneratív rendellenességére, melynek lényege, hogy a szaruhártyában bekövetkező strukturális változások miatt annak egy része elvékonyodik és kúpszerűen kiemelkedik a szemfelszín normális görbületéből. Ha a probléma súlyos, akár szaruhártya-átültetésre is szükség lehet.
Megkarcolódhat a szaruhártya
Ha valami belement a szemünkbe, például egy porszem vagy a smink egy kis darabja, jólesik dörzsöléssel enyhíteni az irritáción. Félő azonban, hogy a pillanatnyi megkönnyebbülésért nagy árat kell fizetnünk - fennáll ugyanis a veszélye, hogy megkarcolódik a szaruhártya. Ez a fajta sérülés alapvetően egy-két nap alatt begyógyul, de ha nem kezelik megfelelően, előfordulhat, hogy fekély alakul ki, olvasható a Mayo Clinic oldalán. A legjobb, ha irritáció esetén megpróbáljuk langyos vízzel, gyengéden öblögetni a szemet.
Ronthatunk a zöld hályog állapotán
Dr. Charles McMonnies, az új-dél-walesi egyetem optometriai és látástudományi iskolájának professzora szerint aki úgy dörzsöli a szemét, hogy közben súlyos szembetegsége, például zöld hályogja van, az nagy eséllyel ront az állapotán. A glaukómát a szem elülső részében felhalmozódó folyadék okozza, amely károsíthatja a látóideget, és végül vakságot okozhat. A szem dörzsölése megzavarhatja a vér visszaáramlását, így vezethet idegkárosodáshoz, majd látásvesztéshez.
Nem tesz jót a rövidlátóknak sem
Progresszív miópia, vagy rövidlátás esetén szintén nem ajánlott a szemdörzsölés, mert hatására tovább romolhat a látás, hangsúlyozza Dr. McMonnies. A rövidlátás lényege, hogy az érintettek közelre jól látnak, távolra viszont csak homályosan. Ez a fajta szemprobléma a lakosság 10 százalékát érinti; kontaktlencsével, szemüveggel lehet korrigálni, de létezik többféle műtéti eljárás is a progresszió megállítására, lassítására.
Megnő a fertőzés veszélye
Nem számít, milyen alaposan és hányszor mosunk kezet, mindig maradhatnak rajta baktériumok, amik a megfelelő helyre eljutva akár komoly fertőzést is előidézhetnek. Az Amerikai Optometriai Szövetség szerint a szemünk különösen veszélyeztetett ilyen szempontból: a kórokozók "szerencsés" esetben csak kivörösödést, égő érzést okozhatnak, de előfordulhat, hogy akár kötőhártya-gyulladás is kialakulhat.
A szemhéj elvesztheti rugalmasságát
A dörzsölés nem csupán a szemgolyót sértheti meg, de a szemhéjnak sem tesz jót. "A szemhéj szép lassan elveszítheti rugalmasságát, ami, bár nem tűnik komoly problémának, valószínűleg senki nem szeretné, ha pont vele történne meg" - mondja Dr. Mifflin, aki szerint csak és kizárólag akkor lehet biztonságos a dörzsölés, ha olyan az ereje, mintha egy törölközővel szárítanánk az arcunkat.
Véraláfutások, sötét karikák jelenhetnek meg
A WebMD cikke szerint a dörzsölés miatt elpattanhatnak a szemben lévő apró erek, ami véraláfutások megjelenését eredményezi. Az így keletkező "fölösleges" vér ezután a környező szövetekbe áramlik, például a szem alá, ez is lehet tehát az oka a zavaró, sötét karikáknak , amelyektől olyan fáradtnak, szomorúnak tűnik a pillantásunk.
Forrás: thehealthy.com