Mikor kell hűtőfürdőzni, és hogyan csináljuk jól?

A hűtőfürdő egy olyan lázcsillapító módszer, amely fizikálisan csökkenti a testhőmérsékletet. Nagyszerűen kiegészítheti a lázcsillapítók hatását, mégsem tartozik a széles körben alkalmazott megoldások közé. Mutatjuk, mit kell tudni róla.

Általános testhőmérsékletünk egyénenként eltérhet, de még a különböző napszakokban is változhat. A testhő mért értékét nagyban befolyásolja a mérés helye és módszere is, a normális napi ingadozást meghaladó testhőmérséklet-emelkedést viszont ajánlott komolyan venni. A 38 Celsius-fok feletti hőmérsékletet már láznak tekintjük, amely gyakori kísérő tünete egyes betegségeknek – olvasható az Egészségvonal összefoglalójában. Az alábbiakban a lázcsillapítás lehetőségeit, illetve a hűtőfürdővel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertetjük.

anya megméri beteg lánya lázát
Magas láz esetén a hűtőfürdő nagyszerűen kiegészíthet a lázcsillapítók hatását. Fotó: Getty Images

Hogyan csillapítsuk a lázat?

„Fontos megjegyezni, hogy a láz kifejezetten hasznos, természetes jelenség a szervezet betegséggel szembeni védekezésében, például egyes baktériumokat vagy vírusokat az immunrendszer gyorsabban tud legyőzni magasabb testhőmérséklet mellett. Ezért a lázcsillapítás csak abban az esetben ajánlott, ha a beteg kifejezetten rosszul viseli a lázmenetet, vagy tartósan magas láza van” – figyelmeztetnek a szakértők. Mint írták, a testhőmérséklet csillapításának és a beteg közérzetének javítása céljából alkalmazhatunk lázcsillapító gyógyszereket, azonban mindig olvassuk el figyelmesen a betegtájékoztatót, hogy elkerülhessük a gyógyszer esetleges túladagolását. Szalicilátot (például acetilszalicilsavat) tartalmazó lázcsillapítót pedig 12 életkor alatt semmiképpen ne adjunk gyermekünknek!

A fizikális csillapítást is bevethetünk láz esetén – ezt nevezzük hűtőfürdőnek. Különösen akkor érdemes megpróbálni, ha a gyógyszeres kezelés valamilyen okból nem lehetséges, esetleg a korábban bevett tabletták hatástalanok voltak. „Magas láz esetén a mértékkel, óvatosan alkalmazott, tolerálható fizikális hűtés és a gyógyszeres lázcsillapítás kombinációja hatásos eljárás lehet a láz csillapításában” – vélik a szakemberek. Hozzátették, a hűtőfürdő alkalmazása mellett csökkenthetjük a lázcsillapítók mennyiségét, így jobban kímélhetjük szervezetünket.

FONTOS! Az ideálisnál magasabb testhőmérséklet tartós fennállása növeli a kiszáradás esélyét, ezért ilyenkor fokozott figyelmet kell fordítanunk a rendszeres folyadékpótlásra. A kiszáradás jelei közé tartozik a szájszárazság, a lepedékes nyelv, a könnyek hiánya, az aláárkolt szem és a csökkent vizeletürítés. A csecsemőknél a besüppedt kutacs is utalhat a problémára.

Hogyan alkalmazzuk a hűtőfürdőt?

A hűtőfürdőt magas – 39 Celsius-fok feletti – láz esetén ajánlják, a gyógyszeres lázcsillapítás kiegészítéseként. Ültessük a beteget testhőmérsékletű fürdővízbe, majd hagyjuk magától kihűlni a vizet. Ne folyassunk hideg vizet a beteg bőrére, és ne hűtsük a vizet 31 fok alá. „Tilos egyedül hagyni a lázas gyermeket a fürdőkádban! Hatásosabb a hűtés, ha csak a beteg melléig ér a víz, és a szabadon maradó testfelület folyamatos locsolgatása történik” – áll a cikkben.

Hagyjuk abba a hűtőfürdőt, ha a beteg testhőmérséklete 38 Celsius-fokra csökkent, vagy ha az érintett vacogni kezd – a didergés ugyanis növelheti a testhőmérsékletet. A fürdő után töröljük szárazra és öltöztessük fel a lázas személyt.

Felnőtt beteg esetén zuhanyfürdő is alkalmazható. Ezt is testmeleg vízzel kell kezdeni, majd fokozatosan egyre hűvösebb vizet engedhetünk magunkra. Maximum 26-28 fokig hűtsük a vizet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

FONTOS! Szívbetegek csak óvatosan, felügyelet mellett vegyenek hűtőfürdőt. Bőrbetegségek, bőrsérülések, friss műtéti sebek és kiterjedt bőrgyulladás esetén viszont egyáltalán nem ajánlott ez a lázcsillapítási módszer.

Mikor forduljunk lázzal orvoshoz?

A koronavírus-járvány kirobbanása óta a lázzal járó megbetegedésekre fokozott figyelem irányul. A lázhoz társuló, a COVID-19-re utaló tünetek esetén ezért mindenképpen keressük fel háziorvosunkat. De akkor is ajánlott minél hamarabb szakemberhez fordulni, ha a lázas állapotot az alábbi tünetek kísérik:

  • tarkómerevség,
  • érzékelési zavarok,
  • hányás,
  • hasi fájdalom,
  • légzési nehézségek,
  • bőrkiütések,
  • fényérzékenység,
  • görcsök.

Ha a lázas személy egy gyermek, akkor sürgős orvosi segítségre van szüksége, amennyiben

  • fokozódó aluszékonyság jelentkezik nála, vagy nem lehet felébreszteni,
  • bőrvérzése lép fel,
  • lázgörcs alakul ki,
  • itatás mellett is a kiszáradás jeleit mutatja,
  • szokatlan tüneteket produkál,
  • általános állapota rosszabbodik,
  • láza csillapíthatatlan.

FONTOS! Ha lázgörcs esetén nehézlégzés alakul ki, a légzés a görcs után sem rendeződik és az ajkak elkékülnek, esetleg a gyermek a roham alatt fejsérülést szenvedett, azonnal hívjuk a 112-t és kérjük a mentők segítségét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.