Néhány jó tanáccsal segítünk! Ha betartja a tippeket, könnyebb lesz átvészelni a tüsszögős, orrfújós időszakot!
- Tanácsos allergiavizsgálattal tisztázni, esetünkben melyik allergén a bűnös. Szerencsésebb esetben ennek szezonja az évnek meghatározott, viszonylag rövid szakához kötődik, így például a tavaszi nyír, mogyoró virágzáshoz, vagy a nyári feketeürömhöz, gabonafélékhez stb.
- Érdemes figyelni a tévében, rádióban, interneten közzétett pollenjelentéseket. Ez megszabhatja utazási terveinket is (például hársvirágzáskor ne nagyon sétálgassunk a hárspollenre allergiás a balatonfüredi Tagore sétányon). Más esetben nem ilyen egyszerű az elkerülés. A legtöbb kellemetlenséget okozó parlagfű pollenje például Magyarországon olyannyira elterjedt, hogy csak a hegyekben mentes tőle a levegő. Budapest környéke és a Balaton-part sajnos a legfertőzöttebb területek közé tartozik! Ezért ha mód van rá, a parlagfű-allergiás szervezzen tengerparti vagy hegyvidéki nyaralást, és időzítse augusztusra, hogy a legnehezebb hetekben könnyebbséget szerezzen magának. A parlagfű irtása az ingatlantulajdonosok számára kötelező, de ezt a munkát lehetőleg még a növény virágzása előtt kell elvégezni, és semmiképpen se legyen ez a család allergiás tagjának a feladata!
- Pollenszezonban tartózkodjunk minél kevesebbet a szabadban, egy allergiás számára ilyenkor nem egészséges sem a fűnyírás, a kertészkedés, sem a szabadtéri munka, sportolás. Ha ez mégis elkerülhetetlen, a szabadban ez időszakban ne restelljük feltenni a pollenszűrős szájmaszkot.
- Figyelni kell arra is, milyen utakon kerülhet be még a pollen a lakásba: ebben az időszakban inkább a lakáson belül szárítsuk a mosott ruhákat, ahogy hazaérünk, váltsunk ruhát és a használt, levetett ruhaneműjt ne tartsuk a hálószobában.
- Gyakrabban, akár naponta mossunk hajat és hordjunk napszemüveget is.
- A lakásban szereljünk fel pollenszűrős, jó minőségű légtisztítót, és allergénveszély idején tartsuk csukva az ablakokat, inkább csak hajnalban szellőztessünk, amikor a legkisebb a levegőben a pollenkoncentráció.
- Gondolni kell arra, hogy például a kutya is sok pollent behozhat a szőrére tapadva - egy nem allergiás családtag segíthet azzal, ha lakásba lépés előtt lekeféli a bundáját.
- A kezelésnek része a megelőzés, egyrészt az allergének és irritáló anyagok elkerülése, másrészt a gyógyszereknek a tünetek megjelenése előtti alkalmazása, amely megvédhet az allergia súlyosabb formáitól.