Áfonya: napi 30 deka az orvost távol tartja

A Maine Egyetem klinikai táplálkozási szakértőinek vizsgálatai szerint két hónapon keresztül napi két bögre fekete áfonya elfogyasztása enyhítheti a krónikus gyulladási folyamatokat, javíthatja a zsíranyagcserét és csökkentheti a koleszterinszintet.

Az áfonyában gazdag étrend ezen kívül képes normalizálni a gyulladásos, valamint a lipid- és lipoprotein-anyagcseréhez köthető markerek génexpresszióját is - legalábbis a Maine Egyetem professzora, Dorothy Klimis-Zacas szerint.

Az elhízott Zucker patkányokkal végzett kísérletek (ezek olyan kitenyésztett patkánycsoport, amelyre magas vércukorszint és károsodott glükóztolerancia jellemző) nagyon ígéretesek és a kutatók reményei szerint az eredmények később segíthetnek azokon az emberen is, akik a szervezetükben lévő gyulladásos folyamatokat szeretnék kezeltetni és ezáltal csökkentenék a koronáriás szívbetegségekre és kettes típusú cukorbetegségre való hajlamukat.

Az elhízott patkány kiváló kísérleti modell az emberi metabolikus szindróma (MetS) szempontjából, ami minden esetben krónikus gyulladás, elhízás, magas vérnyomás, glükózintolerancia és inzulinrezisztencia formájában jelentkezik.

A mostani eredmények különösen azért fontosak, mert például az Egyesült Államokban a felnőtt lakosság közel 37 százaléka szenved a betegségtől és az Országos Egészségügyi Statisztikai Felmérések szerint ez az arány az elhízott felnőttek számának emelkedésével egyre csak nőni fog. Hazánkban minden második felnőtt lakos elhízott, 20 százalékuk jelentős túlsúllyal küzd.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Zucker patkány (Kép forrása: Wikipedia Commons)

Klimis-Zacas in vivo végzett kísérletei szerint a fekete áfonya fogyasztása jelentősen csökkentette a patkányok vérének triglicerid-szintjét. A gyümölcs emellett csökkentette az alacsony-denzitású lipoprotein (LDL) koleszterin szintjét is. Ez az úgy nevezett rossz koleszterin , ami az erek eltömítésével növeli a szívroham kialakulási esélyeit.

"A fekete áfonya a vér lipidszintjére is jó hatással van és a lipidek és a koleszterin működéséért felelős enzimek genetikai expresszióját is javítja" - nyilatkozta Klimis-Zacas. A kutatás részletes leírása a című tudományos szaklapokban olvasható.

Az áfonya bogyóit bátran lehet fogyasztani, csupán magjai jelenthetnek problémát az érzékeny gyomrúaknak. 100 g áfonya mintegy 42 kcal (176 kJoule) energiát tartalmaz. A vad áfonya tápértéke nagyobb a termesztettekénél. Legfontosabb összetevői többek között az antioxidánsok: a kékes-piros színt adó antociánok, proantociánok, leukoantociánok, flavonolok és származékaik. A frissen szedett fekete áfonya 100 grammja mintegy 400 mg antocián-származékot tartalmaz. Az antociánok serkentik a kollagénszintézist, ami a kötőszövetek és bőr egészségéhez, üdeségéhez elengedhetetlenek. Az antocián szabadgyökfogó hatása miatt szemvédő. A szervezet minden pontján serkenti a kapilláris erek vérellátását, s mint ilyen, a szemfenék érhálózatát épen tartva közvetetten és közvetlenül is segít az ideghártya regenerálódásában. Hogy mi mindent érdemes még tudni az áfonyáról, az kiderül korábbi cikkünkből, amit ide kattintva olvashat el!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.