Bár az allergia kialakulásának okait a mai napig kutatják, annyi bizonyos, hogy az allergiát nem lehet közvetlenül örökölni, az arra való hajlamot viszont igen. Minél közelebbi hozzátartozó az allergiás beteg, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a betegség nálunk is kialakul. A betegség akkor alakul ki, amikor a szervezetünk tévesen, egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben indít immunválaszt. Ilyen anyag lehet a pollen, a por vagy épp valamilyen élelmiszer egy-egy összetevője.
Az allergiás reakciót az váltja ki, amikor a szervezet érintkezik az allergénnel. Ha egyszer kialakult valamely allergénnel szemben az érzékenység, akkor az allergiás reakció minden esetben jelentkezik, amikor a szervezet az adott allergénnel érintkezésbe kerül.
Egyéb, allergiára hajlamosító tényezők:
- túlzásba vitt higiénia
- szmog
- kemikáliák
- antibiotikumok
- egészségtelen táplálkozás
- mozgáshiány
- fokozott stressz
Az allergia tünetei
Az allergia tüneteit leggyakrabban a hízósejtekből felszabaduló allergén anyag, a hisztamin okozza. Ez tehető felelőssé az allergiás nátháért, a tüsszögésért, az orrfolyásért és az allergiás csalánkiütésért.
Az allergia tünetei lehetnek:
- tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás – allergiás nátha (rhinitis) / szénanátha
- szemviszketés, könnyezés, vörös szem – allergiás kötőhártya-gyulladás
- nehézlégzés, köhögés, fulladás – allergiás asztma
- bőrkiütés, ekcéma – ekcéma
- csalánkiütés
- hasi fájdalom, hasmenés, felszívódási zavar
- anafilaxiás sokk
- szájnyálkahártya-eltérések
- és számtalan egyéb bizonytalan eredetű tünet
Miért van egyre több allergiás beteg?
Szakemberek szerint az egyik ok, ami miatt az allergiás betegséggel nagyobb számban fordulnak orvoshoz, éppen a higiénikusabb környezet. A gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, a lakásban alig találkoznak kórokozókkal, ez pedig megnehezíti, hogy az immunrendszer hozzászokjon és megfelelően reagáljon a környezeti elemekre. Az egyoldalú, egészségtelen táplálkozás tovább növeli a veszélyét, hogy a gyermeknél valamilyen ételallergia alakuljon ki.
A légúti allergiás tünetek előfordulása összefügghet a globális felmelegedés hatásaival. Az átlaghőmérséklet emelkedésével, illetve a tavaszi és az őszi átmeneti időszak kimaradásával az allergén növények hosszabb ideig virágozhatnak és szórhatják a kellemetlen panaszokat kiváltó polleneket a levegőbe. Ezeket ráadásul a hajunkon és a ruházatunkon a lakásba is magunkkal visszük, a tünetek így zárt térben sem csillapodnak. Sok esetben több tényező együttes fennállása váltja ki az allergiát, ezeket hívjuk keresztreakcióknak. Például a nyírfa pollenje az almával szokott keresztreakcióban állni. Ez azt jelenti, hogy a nyírfára allergiás embereknél az alma fogyasztása ugyanolyan légúti reakciót okozhat, mint maga a nyírfapollen.