Hogyan vészeljük át asztmásként a nyarat?

A nyári időszak különösen megterhelő lehet az asztmások számára, néhány tipp azonban segíthet enyhíteni az ilyenkor felerősödő panaszokat.

Asztma esetén fulladást, nehézlégzést, asztmás rohamot is kiválthat, ha az allergiát okozó növény virágpora magas koncentrációban van jelen a levegőben. A pollenjelentés mellett azonban a légszennyezettségi adatokat is érdemes átböngészni, mielőtt szabadtéri programot szervezünk – figyelmeztet dr. Potecz Györgyi  tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.

Milyen légszennyezettségi értékeket figyeljünk?

A levegőben található apró, szabad szemmel nem látható részecskék közt pollenek, égéstermékek, por is megtalálható, ezeket belélegezve, az asztmásoknál jellemző gyulladt légutakat irritálják, felerősítik a tüneteiket. Asztmások esetében különösen a talajközeli ózon és a kisméretű részecske szennyezés értékének emelkedése okoz panaszokat, ilyenkor sok betegnél lépnek fel köhögési rohamok, jelentkezik nehézlégzés, mellkasi diszkomfort, bizonytalan, égő érzés a tüdő területén. 

asztma, allergia
A nyári időszakban felerősödhetnek a panaszok. Fotó: Getty Images

Közvetve is rontja az asztmás tüneteket

A légszennyezettség nemcsak önmagában jelent problémát. A légutakat irritáló szennyeződések belélegzése miatt az asztmás beteg érzékenyebb lehet más triggerekre (rohamot provokáló tényezők) is. Így például a magas légszennyezettség idejére szervezett szabadtéri program után az otthonunkban található, egyébként panaszt nem okozó allergének, mint például a penész és a poratka is irritálhatja, fokozhatja a tüneteket.

Az ózon inkább nyáron okoz gondot

A légszennyezettség bármelyik évszakban lehet magas. Télen, a köd, pára és gyenge légmozgás miatt különösen a nagyvárosokban, forgalmas utak mellett, vegyes tüzelésű fűtés miatt, elsősorban a felhalmozódó kisméretű részecske szennyezés jelent gondot. A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.

Ezekre figyeljünk nyáron a szabadban:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • A nyári időszakban inkább a kora reggeli órákra időzítsük a futást vagy kerékpározást.
  • Tervezzük meg úgy az útvonalat, hogy a forgalmas közlekedési útvonalakat elkerüljük.
  • Indulás előtt nézzük át az aktuális légszennyezettség jelentést és csak akkor induljunk útnak, ha az adott napra vonatkozó értékek a normál szint alattiak.
  • Ha allergiás asztmában szenvedünk, a pollenjelentést se felejtsük el. Magas pollenkoncentráció, vagy nagy hőség esetén inkább fontoljuk meg, hogy zárt térben edzünk, a légkondicionálóval felszerelt edzőtermek ilyenkor jóval komfortosabbak lehetnek.
  • Ha semmiképpen sem szeretnénk lemondani a szabadban végzett mozgásról, akkor csökkentsük a fizikai aktivitás mértékét vagy az idejét. 30 perc helyett tervezzük 20 percesre az edzést, megerőltető futás helyett végezzünk inkább laza kocogást.
  • Ne felejtsünk el kezelőorvosunkkal egyeztetni a szabadban végzett sportolásról! A szakember tanácsokat adhat a sport mellett szükséges gyógyszerekkel kapcsolatban is, amikre szüksége lehet, hogy a tünetek ne romoljanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.