Így előzd meg, hogy az allergiából asztma legyen

Idővel a légúti allergiában szenvedők jelentős része asztmás tünetekről számol be. Van azonban néhány dolog, amivel megelőzhető az asztma.

A légúti allergia kellemetlen tünetekkel jár, ám amennyiben pollen okozza, ez időszakos, tehát az év nagy részében az érintettek nem szenvednek tőle. Ha azonban az allergiából asztma lesz, az már szinte bármikor okozhat panaszokat. A légúti allergiás betegek idővel gyakran számolnak be asztmás tünetekről is, ám jó tudni: ez bizonyos esetekben megelőzhető.

allergia, szemviszketés
A tünetek nagy részét lehet csökkenteni. Fotó: Getty Images

Így lesz az allergiából asztma

Pollenallergiásoknál viszonylag gyakori, hogy valaki az első évben még csak egy növényre allergiás. Ha ez a parlagfű, akkor leginkább a nyár második, az ősz első felében okoz kellemetlen tüneteket. Aztán a következő években egyre korábban jelentkeznek a kellemetlen tünetek (orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, szem-, orr- és torokviszketés), és az allergiavizsgálat során kiderül, hogy a parlagfű mellett már a fűfélékre is érzékeny.

Nagyjából minden harmadik allergiában szenvedőnél – az újabb allergiák megjelenése mellett – idővel egyszer csak asztmás tünetek is megjelennek. Ennek az az oka, hogy az allergiás gyulladás jelei már nemcsak az orrnyálkahártyán vannak jelen, hanem a mélyebb légutakban is. Ilyenkor az allergiás tünetek mellett már gyakori a köhögés, nehézlégzés is. Az asztma ugyanis a légutak krónikus gyulladása, amely időnként fellépő nehézlégzéssel, köhögési rohamokkal, sípoló légzéssel, mellkasi szorító érzéssel jár.

Amit tehetsz a megelőzésért

Hogy ne legyen a pollenallergiából asztma, fontos, hogy ismerjük az allergént és tüneti szerekkel kezeljük az allergiát. Ha tehát évről évre mindig ugyanabban az időszakban tapasztalod az allergia kellemetlen tüneteit, mindenképp végeztess allergia vizsgálatot és kezeltesd az allergiád! A tünetek enyhítését célzó készítményekkel ugyanis fontos lépést teszel afelé, hogy megelőzd a betegség súlyosabbá válását!

Allergéntől függően bizonyos életmódbeli változtatásokkal is csökkentheted az allergénterhelést. Bár a polleneket nehéz elkerülni, napi ruhacserével és hajmosással, a kültéri ruhaszárítás elkerülésével, pollenszűrős légkondicionáló készülékkel vagy a lakásban használható légtisztítókkal csökkenthetők a tünetek. A pollenkoncentráció jellemzően az esti, hajnali órákban a legalacsonyabb, ezért szellőztetni is ezekben a napszakokban érdemes.

Fordulj orvoshoz, ha

  1. ki- vagy belégzéskor sípoló hangot hallasz, és ez ismétlődően jelentkezik
  2. indokolatlanul, folyamatosan fáradtnak érzed magad
  3. felső-légúti betegség után vagy anélkül, hosszú ideig fennmaradó rohamszerű köhögés, nehézlégzés gyötör
  4. éjszakánként köhögőroham ébreszt fel

A szakorvosi vizsgálatokból kiderül, valóban fennáll-e és milyen súlyos az asztma. Így a személyre szabott kezelési tervvel megszűnnek a légzési panaszok, illetve megelőzhető a betegség súlyosbodása, valamint az asztmás roham.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati és az északkeleti, délután már az északi tájakon is lehetnek felhősebb időszakok, a köztes részeken napos idő várható. Csapadék nem valószínű. Az északkeleti szél délután már többfelé lesz élénk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra