A hazánkban leggyakrabban NLP Intézet vezető trénere.
Ma már szinte mindenki számára jól ismert az orosz fiziológus-pszichológus, Pavlov kísérlete, amelyben egy kutyát arra szoktatott rá, hogy az etetést fényjelzés kíséri. Néhány alkalom után a kutya már a táplálék nélkül, pusztán a fényjelzés megjelenésére is nyálelválasztással reagált. Az allergia esetében nagyon hasonló történik. Egy éppen aktuálisan virágzó növény vagy elfogyasztott étel, ital összekapcsolódik bennünk az akkor átélt negatív eseménnyel, helyzettel. A későbbiekben pedig, ha ez a növény vagy étel a közelünkbe kerül, a szervezetünk automatikusan vészjelzést küld, és ismétlődő kellemetlen reakciót vált ki. Az allergiában szenvedő ember persze úgy éli meg, mintha az adott anyag - például a parlagfű vagy a tej - lenne a probléma kiváltó oka. Pedig valójában ezek ártatlanok, hiszen az a negatív élmény, trauma a felelős, amit az egyén egyszer átélt.
"Sajnos a legtöbb allergiát, fóbiát, szorongást, sőt még a kényszerbetegségeket is a testünk akár egyetlen alkalom után megtanulja tévesen összekapcsolni. Éppen emiatt azonban a pozitív változáshoz is elég egy alkalom" - hangsúlyozta Mészáros Edina. "Ezt olyan NLP-gyakorlatokkal érhetjük el, amelyekkel a negatív idegrendszeri összekapcsolódást újra szétválasztjuk, és megtanítjuk magunkat arra, hogy az adott anyag egyáltalán nem káros. A gyakorlat körülbelül 45 perces, a hatása azonban egy életre szól" - tette hozzá a szakember.
Mi az NLP?
Az NLP a neurolingvisztikus programozás rövidítése, és olyan mentális gyakorlatok együttesét jelenti, amelyekkel pozitív, mély belső átalakulást, gondolkodásmódot érhetünk el. Az NLP a nyelv, a pszichológia , a pszichofiziológia és a kibernetika eszközeit használja fel.
A 70-es években a kaliforniai Santa Cruz Egyetemen dr. Richard Bandler programozó matematikus és John Grinder nyelvész azt kezdte kutatni, mi lehet az oka annak, hogy alapvetően egyformák vagyunk, mégis az egyik ember gazdag, sikeres, a másik pedig nem. Olyan személyeket kezdtek elemezni, akik a saját szakterületükön kiemelkedően sikeresek voltak. Először a gyógyító hivatásból választották modellszemélyeiket (Viginia Satir, a családterápia kiemelkedő alakja, Fritz Perls, a Gestalt terápia megalkotója, Milton H. Erickson, a hipnoterápia megújítója), majd vizsgálatuk kiterjedt egyéb szakterületekre is (Walt Disney, Mozart). Végül arra a következtetésre jutottak, hogy a sikeres emberek viselkedésében nagyon sok hasonlóság található. Ezeket a hasonlóságokat meghatározták, rendszerezték, és taníthatóvá tették, létrehozva a neurolingvisztikus programozást (NLP).
Az NLP-t a 80-as évek végén kezdték tanítani Magyarországon. 20 évvel ezelőtt, 1993-ban jött létre az NLP Intézet, ahol erre szakosodott tréningeken lehet elsajátítani az NLP technikát, alap és mester fokon. Az NLP Intézet, amely a dr. Richard Bandler által létrehozott Society of NLP tagja, több évtizednyi magyarországi és nyugat-európai tapasztalattal rendelkezik a szervezetek és egyének fejlesztésében. A tréningeken a Bandler által kifejlesztett oktatási anyagok és tematika szerint történik a képzés, a tréninget záró sikeres vizsga után pedig a résztvevők közvetlenül a módszer kifejlesztőjétől kapják meg bizonyítványukat. Az NLP Intézet Akkreditált Felnőttképzési Intézménye 2004 óta ISO 9001:2008 Minőségirányítási rendszer szerint működik.