Az asztma egy hörgőszűkülettel járó krónikus betegség, amely súlyos esetben allergiával nehezített. Érintettjei a jellemzően rohamokban jelentkező hörgőszűkület miatt köhöghetnek és fulladhatnak, légzésük sípoló lehet. A betegeknél elsősorban a kilégzés problémás. A légvételi nehézségek hátterében az áll, hogy a hörgőnyálkahártya az asztmára jellemző gyulladás miatt megduzzad, a hörgőket pedig a simaizmok görcsös összehúzódása beszűkíti. Az asztma gyakorisága Európában 5-7 százalékosra tehető. Hazánkra is ez az adat lehet jellemző, de nem minden asztmás van nyilvántartva.
Európai kutatók most fontos felfedezést tettek, amely
hatékonyabb kezelést eredményezhet a világ 262 millió asztmás betegének. Dr.
Stacey Reinke (ECU) és Dr. Craig Wheelock (Karolinska Intézet, Svédország)
által vezetett kutatásban 11 ország több mint 600 résztvevőjének vizeletmintáit
elemezték. A cél az volt, hogy azonosítsák a krónikus, súlyos asztma különböző
altípusait, és jobban megértsék a működésüket. Definíciójuk szerint súlyos
asztma akkor fordul elő, ha valakinek az asztmája nem kontrollálható, annak
ellenére, hogy nagy mennyiségű és/vagy többféle gyógyszerrel kezelik.
Az asztma jobb megértéséhez a szervezet kémiai profiljának felállítására volt szükség. Az egyéni "metabolizmus" vizsgálata pillanatfelvételt ad az egyén aktuális fiziológiai állapotáról, és kiváló betekintést nyújt a betegség folyamataiba. A vizelet-metabolizmus alapján alapvető különbségeket azonosítottak az asztmások energia-anyagcseréjében.
A kutatócsoport felfedezte, hogy a súlyos asztmásoknál csökkent egy bizonyos típusú metabolit, az úgynevezett karnitin. A karnitinek fontos szerepet játszanak a sejtek energiatermelésében és az immunválaszokban. További elemzések megállapították, hogy a karnitin anyagcsere alacsonyabb volt a súlyos asztmásoknál. Ezek az új eredmények segíteni fogják a kutatókat abban, hogy új, hatékonyabb terápiákat dolgozzanak ki az asztmások számára.
A tudósok tervei szerint, tovább fogják vizsgálni a karnitin anyagcseréjét, hogy hatékonyabb, asztma elleni gyógyszereket fejlesszenek ki – számolt be az eredményekről a Medical Express egészségügyi szakportál.