A betegség akut formája bárkit érinthet, de főként azokat, akik gyakran használják a hangjukat, hiszen a gégéjük extrém terhelésnek van kitéve. A betegség krónikus változata környezeti eredetű: a dohányosokat és irritáló anyaggal dolgozókat érinti leginkább.
Mivel a betegség lehet erősebb és gyengébb is, ezért a kezelése is más. Milyen gyógyszereket alkalmazzunk az enyhébb, és milyet az krónikus gégegyulladás esetén?
A diagnózis felállítása
A diagnózist fül-orr-gégész tudja biztosan felállítani, ugyanis ehhez gégetükrözésre van szükség. Ez így keletkező kép alapján állapítja meg a szakorvos, hogy hangszalaggyulladásról van-e szó. Ilyenkor a szalagok megvastagodnak, erezettek, esetleg váladékoznak, nem zárnak jól.
Ha a gégegyulladás tünetei egyértelműen felső légúti betegség kapcsán jelentkeznek, akkor elegendő háziorvoshoz fordulni. Ilyenkor a megfelelő terápia mellett a probléma gyorsan megszűnik. Ha azonban a rekedtség fokozódik, nehézlégzés lép fel, akkor mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni!
Milyen kezelésre van szükség?
A kiváltó oknak megfelelően kezelik a betegséget, tehát ha vírus okozza a problémát, akkor az immunrendszer erősítése a cél. Ilyenkor nem hatnak az antibiotikumok, így a hang pihentetése nagyon fontos! Ilyenkor pár napig jobb, ha egyáltalán nem beszél a beteg. A suttogás még a normál hangerejű beszédnél is jobban terheli a hangszálakat, így az végképp nem ajánlott!
Ezen kívül felírhat az orvos gyulladáscsökkentőket, ha pedig a hangszalagok vizenyősek, akkor vizenyőcsökkentő szereket is.
Ha a betegséget nem vírus, hanem baktérium okozza, antibiotikum is a kezelés részét képezheti. Ezt azonban csak végső esetben alkalmazzuk, hiszen a túlzott antibiotikum-fogyasztás többet árt, mint használ!
Enyhe esetben elegendő, ha gondoskodunk a megfelelő párásításról, illetve a láz , hőemelkedés csillapításáról. Súlyosabb esetben azonban szükség lehet párásított oxigénre, a nyálkahártya duzzanatot csökkentő inhalációra is.
A nyákoldók, köptetők szedése nem ajánlott, mivel fokozzák a nyákképződést, ami köhögéshez vezet, ez pedig ingerli a gégét, amely lassítja a gyógyulást.