A The Lancet folyóiratban közölt vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy különösen az autópályák vonzáskörzetében mérhető magas szennyezőanyag mennyiség komoly veszélyeket rejt magában a gyermekek egészségére nézve.
Korábbi kutatási eredmények is igazolják, hogy a magas légszennyezettségi értékek károsan befolyásolják a gyermekek légzőszervi fejlődését, így fokozzák azok megbetegedéseinek, így az asztma kialakulásának is az esélyét.
A University of Southern California kutatói által készült vizsgálat azonban elsőként bizonyítja, hogy a kipufogó gázok nem csak a betegségek számát növelik, de egyenesen gátolják a tüdő növekedését, ezáltal annak kapacitását is csökkentik.
A 8 éven át tartó kutatás során mintegy 3677 gyermek fejlődését figyelték meg. A résztvevők különböző szennyezettségű helyeken éltek, s a vizsgálat kezdetén 10 évesek voltak. Megfigyelték, hogy az autópályáktól csak mintegy 500 méterre élő gyermekek tüdejének fejlődése jóval alulmúlta az 1500 méteres, vagy ennél nagyobb távolságban élő gyermekekét. A résztvevők 18 éves korában jelentős csökkenés mutatkozott a tüdőfunkció terén is, amennyiben 500 méteres távolságban éltek a kipufogó gázokkal teli környéktől.
A gyermekkorban kialakult tüdő kapacitás mértéke egész életünket végig kíséri. Az életkor előrehaladtával mennyisége tovább csökken, ez pedig növeli a szív- és érrendszeri és légzőszervi betegségek, mint például a tüdőtágulás kockázatát. A szennyezett környezetben felnövő gyermekek esetében ezek a veszélyek fokozottan jelentkeznek.
A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben a Budai Tüdőközpontban.
web:
www.tudokozpont.hu
email:
info@tudokozpont.hu
tel: 06 30 6319309
A hír alapjául a "Living Near Freeways Hurts Kids' Lungs" cikk szolgált.
orvostkeresek.hu