Veszélyes a sodort cigi?
A sodort cigaretta a benne található dohány grammjával arányban ugyanolyan káros, mint a gyárilag tekert cigaretta. Nagy-Britanniában 2015-ben egy kampány hívta fel a figyelmet a sodort cigaretta káros hartásaira - számolt be akkor a The Telegraph .
Az utóbbi időben mind többen térnek át az előre gyártott, dobozos cigarettáról a kézzel sodortra. Ennek egyik oka, hogy a dohány és a kellékek (füstszűrő, papír) együtt még mindig jóval olcsóbbak, mint a dobozos cigaretta . A másik ok pedig az, hogy mind elterjedtebb az a téves nézet, hogy a sodort cigaretta kevésbé káros az egészségre, mint a gyári dobozos. Felmérések szerint a sodort cigarettát szívó férfiak aránya Nagy-Britanniában megduplázódott 1990 óta: míg 1990-ban a dohányzó férfiak 18 százaléka szívott kézzel sodort cigarettát, addig 2013-ban már körülbelül a 40 százalékuk. A nők esetében a változás még drámaibb: 1990-ben 2 százalékuk, míg 2013-ban már 23 százalékuk szívott sodort cigarettát.
A sodort cigaretták ellen kampányolnak
A dohányzási szokások megváltozását látva az angol közegészségügyi hivatal, a PHE (Public Health England) most a sodort cigarettát állítja megelőző, figyelmeztető kampánya középpontjába. "Sokan úgy kezdenek el sodort cigarettát szívni, hogy tudomásuk sincs arról, hogy az ugyanolyan káros, mint a dobozban kapható, gyári cigaretta" - hansúlyozza a problémát Dame Sally Davies brit közegészségügyi szakértő. "A felméréseink azt mutatják, hogy az emberek többsége azt hiszi, a sodort cigaretta kevésbé káros. Ez azonban tévedés."
Éppen ezért Nagy-Britanniában 2015 januárjától elsősorban a sodort cigaretták ellen kampányolnak online és óriásplakátokon is. A dohány - akár kézzel sodorjuk, akár a gyárban tekerik be a cigarettapapírba - ugyanolyan káros: ezt kell tudatosítani az emberekben. A kampány a dohányzás egészségkárosító hatásait emeli ki: az agyra, a csontokra, az izomzatra, a fogakra és a szemekre gyakorolt káros hatásokat. A PHE legújabb adatai szerint a dohányosoknak 59 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy Alzheimer-kórban szenvedjenek, és 53 százalékkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy valamilyen kognitív károsodásuk legyen.
Ezen kívül a dohányosok bármilyen betegségből lassabban gyógyulnak fel, megnövekszik náluk a háti és nyaki fájdalmak valószínűsége, 79 százalékkal nő a krónikus hátfájás, és 114 százalékkal a mozgást is korlátozó derékfájás valószínűsége. A dohányosoknak 25 százalékkal nagyobb az esélyük a csonttörésre, és 40 százalékkal növekszik meg esetükben a csípőtörés esélye.