Allergiának nevezzük az immunrendszer fokozott, kóros reakcióját, amit a különféle szerves vagy szervetlen anyagok, az allergének váltanak ki. Ilyen allergén lehet többek között a pollen, a poratka, a gomba és az állati szőr is.
Az allergének hatására a szervezet tévedésből azt a parancsot kapja, hogy a bekerült (például belélegzett) anyag veszélyes, és a véráramban levő antitest (IgE) szintje megemelkedik. Az antitestek a szervezetbe kerülő allergénhez kapcsolódnak, és így jön létre a folyamat legvégén az allergiás gyulladás.
A hisztaminok szerepe
A gyors reakció során gyulladáskeltő hisztaminok és hisztamin jellegű anyagok szabadulnak fel, a nyálkahártyában futó erek kitágulnak, és fokozott váladéktermelés lép fel az orrban, az arcüregekben, illetve a szem nyálkahártyáján. Az allergiás gyulladás tüneteiért - asztmás rohamok, csalánkiütés, orrdugulás, tüsszögés, szélsőséges esetben anafilaxiás sokk - ez a biológiai anyag; a hisztamin okolható az esetek nagy részében.
A szervi panaszokon túl az allergiás beteg életminősége is romlik, és a gyulladás hatására érzékenyebben reagál a nem allergizáló ingerekre is: a szénanáthától szenvedők nehezebben viselik például a száraz levegőt, a dohányfüstöt és az erősebb illatokat is.
Az antihisztaminok generációi
Az allergiaellenes gyógyszeres kezelés az allergiás reakcióban kulcsfontosságú hisztaminra fókuszál. Az ún. antihisztaminok azt akadályozzák meg ugyanis, hogy a hisztamin kifejtse hatását, azaz a gyógyszerek nem engedik, hogy a hisztaminreceptorokhoz kötődjön. Az antihisztamin-kezelés mindig akkor a leghatékonyabb, ha megfelelő időben elkezdődik. Míg az elsőgenerációs antihisztaminok alkalmazása számos mellékhatással járt (szájszárazság, fáradékonyság, csökkent koncentráció), addig az újabb szerek csak kisebb mennyiségben jutnak el a központi idegrendszer sejtjeihez, alkalmazásuk kevesebb mellékhatással jár.
Ezek a készítmények már vény nélkül kaphatóak a patikában, és az átmeneti allergiás panaszok enyhítésére alkalmasak, gyors hatásúak, már napi egyszeri adagolással is hatékonyak.
Amennyiben a tünetek nem mutatnak javulást, érdemes allergológushoz vagy fül-orr-gégészhez fordulni.