A szénanátha az allergiás gyulladás?

Hogy mi is az allergia és mi áll a tünetek hátterében? Hogyan hatnak az antihisztaminok? Alapvető kérdések és válaszok az allergiáról, a sokakat érintő gyulladásos betegségről, ami a tüneteket leszámítva láthatatlanul tombol szervezetünkben.

Allergiának nevezzük az immunrendszer fokozott, kóros reakcióját, amit a különféle szerves vagy szervetlen anyagok, az allergének váltanak ki. Ilyen allergén lehet többek között a pollen, a poratka, a gomba és az állati szőr is.

Az allergének hatására a szervezet tévedésből azt a parancsot kapja, hogy a bekerült (például belélegzett) anyag veszélyes, és a véráramban levő antitest (IgE) szintje megemelkedik. Az antitestek a szervezetbe kerülő allergénhez kapcsolódnak, és így jön létre a folyamat legvégén az allergiás gyulladás.

A hisztaminok szerepe

A gyors reakció során gyulladáskeltő hisztaminok és hisztamin jellegű anyagok szabadulnak fel, a nyálkahártyában futó erek kitágulnak, és fokozott váladéktermelés lép fel az orrban, az arcüregekben, illetve a szem nyálkahártyáján. Az allergiás gyulladás tüneteiért - asztmás rohamok, csalánkiütés, orrdugulás, tüsszögés, szélsőséges esetben anafilaxiás sokk - ez a biológiai anyag; a hisztamin okolható az esetek nagy részében.

A szervi panaszokon túl az allergiás beteg életminősége is romlik, és a gyulladás hatására érzékenyebben reagál a nem allergizáló ingerekre is: a szénanáthától szenvedők nehezebben viselik például a száraz levegőt, a dohányfüstöt és az erősebb illatokat is.

Az antihisztaminok generációi

Az allergiaellenes gyógyszeres kezelés az allergiás reakcióban kulcsfontosságú hisztaminra fókuszál. Az ún. antihisztaminok azt akadályozzák meg ugyanis, hogy a hisztamin kifejtse hatását, azaz a gyógyszerek nem engedik, hogy a hisztaminreceptorokhoz kötődjön. Az antihisztamin-kezelés mindig akkor a leghatékonyabb, ha megfelelő időben elkezdődik. Míg az elsőgenerációs antihisztaminok alkalmazása számos mellékhatással járt (szájszárazság, fáradékonyság, csökkent koncentráció), addig az újabb szerek csak kisebb mennyiségben jutnak el a központi idegrendszer sejtjeihez, alkalmazásuk kevesebb mellékhatással jár.

Ezek a készítmények már vény nélkül kaphatóak a patikában, és az átmeneti allergiás panaszok enyhítésére alkalmasak, gyors hatásúak, már napi egyszeri adagolással is hatékonyak.

Amennyiben a tünetek nem mutatnak javulást, érdemes allergológushoz vagy fül-orr-gégészhez fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra