A tűzijátékok füstjében található fémes részecskék egészségre ártalmasok, különösen a légzőszervi megbetegedésben szenvedők számára.
A Journal of Hazardous Materials című szaklapban megjelent kutatási anyag a Környezetvédelmi és Vízminőségi Vizsgálati Intézet (IDAEA-CSIC) vizsgálati eredményeit tartalmazza. "A toxikológiai elemzés egyértelműen kimutatta, hogy a tűzijátékok füstjében található fémes részecskék bioaktívak, és komolyan károsíthatják az emberek egészségét" - nyilatkozta Teresa Moreno, a kutatás vezetője.
A tűzijátékok különböző színeit a pirotechnikusok úgy érik el, hogy fémeket kevernek a puskaporba. A tűzijáték felrobbanásakor ezek az apró, pár mikronnyi fémes részecskék a levegőbe kerülnek, és belélegzés esetén megtelepednek a tüdőben. "Ez igen ártalmas az egészségre, különösen azok esetében, akik asztmában, vagy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvednek" - nyilatkozta Dr. Moreno.
A tudósok a San Juan ünnepségek után vizsgálták meg a nézők egészségi állapotát Spanyolországban, Gironában. A kutatók az ünnepségek előtt és azokat követően is megvizsgálták a talaj és a levegő higany, réz, stroncium, kálium és magnéziumszintjét. Az ünnepségek után természetesen mindegyik elem koncentrációja magasabb volt, de a tudósok olyan más anyagokat is találtak a levegőben, mint az alumínium, a titán, a bárium, az antimon, a nitrogén-monoxid és a kén-dioxid.
"A nagyvárosokban élők már így is jelentős mennyiségű káros anyagot lélegeznek be a tűzijátékok jelenléte pedig csak tovább rontja ezt a helyzetet - nyilatkozta Dr. Moreno - Mivel a tűzijátékok régóta az ünnepségek részét képezik, betiltásuk nem megoldható, de jobban tesszük, ha odafigyelünk magunkra, és nem megyünk túl közel a kilövési területhez és lehetőleg elkerüljük a tűzijáték okozta füstöt."