A levegőben található apró, szabad szemmel nem látható részecskék között pollenek, égéstermékek és por is megtalálható, belélegezve ezek mind irritálják az asztmásoknál jellemző gyulladt légutakat, felerősítve ezáltal a tüneteket. Asztmások esetében különösen a talajközeli ózon és a kisméretű részecskék jelentette szennyezés értékének emelkedése okoz panaszokat. Ilyenkor sok betegnél lépnek fel köhögési rohamok, jelentkezik nehézlégzés, mellkasi diszkomfort, bizonytalan, égő érzés a tüdő területén - mutatott rá dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
Közvetlen és közvetett ártalom
A légutakat irritáló szennyeződések belélegzése miatt ráadásul az asztmás betegek érzékenyebbek lehetnek más rohamot provokáló tényezőkre is. Így tehát a magas légszennyezettség idejére szervezett szabadtéri program után az otthonukban található, egyébként panaszt nem okozó allergének is fokozhatják a panaszaikat, mint például a penész és a poratka.
A légszennyezettség bármelyik évszakban lehet magas. Télen a köd, a pára és a gyenge légmozgás, valamint a vegyes tüzelésű fűtés miatt elsősorban a felhalmozódó kisméretű részecskék jelentenek gondot, különösen a nagyvárosokban, forgalmas utak mellett. A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.
Hogyan sportoljunk a szabadban asztmásként?
- A nyári időszakban válasszuk inkább a kora reggeli órákat, ha a szabadban szeretnénk futni, kerékpározni.
- Lehetőség szerint kerüljük el a forgalmas közlekedési útvonalakat.
- Indulás előtt nézzük át a légszennyezettségről szóló aktuális jelentést - csak akkor induljunk útnak, ha az adott napra vonatkozó értékek a normál szint alatt maradnak.
- Allergiásasztmaesetén a pollenjelentést se felejtsük el! Magas pollenkoncentráció vagy nagy hőség esetén inkább fontoljuk meg a zárt térben való edzés lehetőségét, ilyenkor érdemes kihasználni a légkondicionálóval felszerelt edzőtermek kényelmét.
- Ha nem szeretnénk lemondani a szabadban végzett mozgásról, akkor is legalább csökkentsük a fizikai aktivitás mértékét vagy idejét. Például 30 perc helyett tervezzük csak 20 percesre az edzést, vagy megerőltető intervall futás helyett végezzünk laza kocogást.
- Egyeztessünk a kezelőorvossal a szabadban végzett sportolásról! A szakember tanácsokat adhat a sport mellett szükséges gyógyszerekkel kapcsolatban, amikkel elkerülhetjük a tünetek rosszabbodását.