Az arcüreg (orrmelléküregek) gyulladása az orrnyálkahártya tartós duzzanata miatt alakul ki, (de nem minden esetben), ami legtöbbször hosszabb ideig fennálló gyulladásos vagy allergiás nátha eredménye. Gyerekeknél, orrsövényferdülés, orrpolip, vagy az arcközépcsontok rendellenes fejlődése esetén nagyon gyakori az arcüreggyulladás.
Hogyan alakul ki?
Nehéz megkülönböztetni a náthát és a melléküregek gyulladását, a tünetek szinte teljesen megegyeznek, arcüreggyulladás esetén pluszban mindössze egyfajta feszülő fájdalom jelentkezik az orr melletti területeken, ami idővel erősebbé is válhat. Amennyiben az orrmelléküregek begennyesednek az orr-garatban általában is megtalálható baktériumok – Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus és a Hemophilus influenzae – miatt, láz is kialakul.
Mi történik, ha nem hat a kezelés?
Amennyiben az arcüreggyulladás krónikussá válik, és kezelése során az antibiotikumos öblítések nem járnak tartós eredménnyel, arcüreg-operációra kerülhet sor, ilyenkor műtétileg tisztítják meg az érintett területeket. Amennyiben allergia is társul a kórképhez, a kezelést antiallergiás terápiával is ki kell egészíteni.
Mik a tünetek?
Nem szabad figyelmen kívül hagyni a tüneteket, mert az arcüreg gyulladása során az úgynevezett rostacsontokra is átterjedhet a fertőzés, ami érelzáródást eredményezhet az agyban, vagy akár az agyhártyára is áthúzódhat. A melléküreg-gyulladások további komoly következménye lehet a gyulladásos folyamat szemüregbe történő átterjedése, hiszen szoros, főleg vénás összeköttetés található az orrüreg, az arcüregek és a szemgödör érrendszerei között. Ez eleinte látásromlást, majd később akár látásvesztést is okozhat. Amennyiben a tartós nátha során szemtüneteket is észlelünk, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Mindazonáltal, az orrüregnek és az orrmelléküregeknek akut és idült gyulladása további számos szemgödri és koponyaűri szövődményt okozhatnak, amelyek néha akár halállal is végződnek.
A szemgödör (orbita) és a szemgolyó ráadásul attól is károsodhatnak, hogy a gyulladás a melléküregek felől egyéb mechanikus nyomás gyakorol rájuk. Ez a térfoglaló folyamat a minél jobban a szemgödörbe nyomul, annál inkább árt a szemgolyónak. Ugyanez a folyamat játszódik le például, ha ciszta vagy daganat alakul ki az orrmelléküregekben. Amennyiben a nyomás tovább fokozódik, a látóideg (opticus neuritisz) is begyulladhat.
Mik a következmények?
Amennyiben az arcüreggyulladás során fellépő bakteriális fertőzés az erek útján vagy a melléküreg elpusztult falán átterjed a szemgödörre, ott tályog vagy (a szövetekbe is áthatoló genny miatt) úgynevezett diffúz flegmóne kialakulását is eredményezheti. Tüneteik a kettős látás, és a szem szabálytalan fénytörése, a szemhéjakon kifejlődő nagyfokú duzzanat, melyek az alapbetegség gyógyulása következtében általában hamar visszafejlődnek. Ha a rostasejtek gennyesedése miatt a szem mögötti, retrobulbaris kötőszövet is átgennyesedik, az nem csak a látószervet érintheti, hanem a beteg életét tekintve is igen veszélyes szövődményekkel járhat.
További arcüreg eredetű koponyaűri szövődmény a különböző tályogok megjelenése, melyek fejfájással jelentkeznek és érzékenységet mutatnak a kopogtatásra. A leggyakoribb az epiduralis tályog, az extraduralis tályog és az agytályog – ezeket nem csak az arcüreggyulladás akut gyulladása, hanem a homloküreg-gyulladás és a rostasejtek heveny gyulladása is okozhatja.