Az asztma nehéz légzéssel, fulladási rohamokkal járó betegség, amelyet egészen hétköznapi ingerek is kiválthatnak (állatszőr, virágpor, stressz vagy fizikai terhelés). Magyarországon körülbelül a lakosság 2-3 százalékát érinti, és majdnem minden második eset mögött valamilyen kezeletlen légúti allergia húzódik meg. Mivel a kellemetlen és ijesztő tüneteket a hörgő gyulladása és görcsös összehúzódása eredményezi, a betegség kezelése is elsősorban ezek megszüntetésére irányul. Lényegében tüneti kezelésről van szó, amelyben jelentős szerepük van a közvetlenül a tüdőbe juttatható készítményeknek.
Az asztma gyógyszeres kezelése
Az asztma gyógyszeres kezelésének alapját jelenleg a szteroidtartalmú inhalációs készítmények képezik, amelyekkel a - legtöbbször allergiás eredetű - gyulladások csökkenthetőek, valamint a kellemetlen tünetek (nehéz, sípoló kilégzés, mellkasi szorítás, köhögés) is megelőzhetőek. Ezeknek a szereknek a használatára folyamatosan szükség van: nagyrészt száraz por formájában, hajtógázas spray, illetve elektromos porlasztó segítségével adagolhatóak.
A görcsös állapot feloldásához inhalálható formátumban kiadott hörgőtágító gyógyszereket is alkalmaznak. Az erre a célra alkalmazott készítmények (például teofillin, vagy béta-adrenerg receptor agonisták) előnye, hogy a légzési nehézségeket rendkívül gyorsan enyhítik. Már néhány másodpercen belül hatni kezd a készítmény, a fulladásérzetet egy-két percen belül jelentősen mérsékli, hatása pedig 4-5 órán keresztül (sőt az újabb készítmények esetében akár 12 órán is túl) tart. Több olyan szer megjelent már a piacon, amely a gyulladáscsökkentő és a hörgőtágító hatást egyben biztosítja, a kompakt megoldás pedig megkönnyíti a beteg kezelését.