Az asztmás is élhet teljes életet!

Csökken a betegség súlyossági foka a megfelelő gyógyszer megfelelő alkalmazásával - állítja a Leideni Egyetem tüdőgyógyászati osztályának vezetője, Klaus Robe.

Asztma "Az asztma kevésbé súlyos formáját sokkal könnyebb kordában tartani. Ha megfelelően szabályozzák az állapotot, akkor az asztmások normális életet élhetnek" – tette hozzá. Sajnos ez igen nehéz feladat, különösen gyermekek esetében.

Az asztma felismerése

"A veszélyeztetett családból származó gyerekek (ahol például mindkét szülő asztmás) általában genetikusan vannak kitéve annak, hogy asztmás tüneteket mutassanak már életük korai szakaszában. Gyerekeknél gyakran nehéz felismerni a betegséget, mert a zihálást okozhatja allergia vagy vírusfertőzés is. Néhány gyerek kinövi, néhányuknál maradnak a fulladási rohamok, másoknál a helyzet rosszabbodhat is. Ez utóbbiaknál állítják fel később az asztma diagnózisát" - magyarázta Rabe.

Rámutatott arra is, hogy akiknél felnőtt korban derül ki a betegség, gyakran betegek voltak már gyermekként is, és gyakran szenvedtek vírusos légúti tünetektől, mint a köhögés és fulladás. Ezek könnyen összekeverhetők egy egyszerű nátha tüneteivel,

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Felső légúti fertőzésés sok időbe telhet, mire tisztázódik a helyzet. Sok felnőtt nincs tisztában azzal, hogy ők, vagy gyermekeik ebben a potenciálisan veszélyes betegségben szenvednek.

Asztmával élni

A betegségnek négy alapvető típusa van: tartósan súlyos, tartósan középsúlyos, tartósan enyhe és időszakos enyhe.

* Az asztmás rohamok tipikusan epizódszerűek. A rohamok közt eltelt idő mérhető napokban, hónapokban, esetleg években is.

* A nagyrohamnak általában vannak árulkodó előjelei, de ezek egyénenként változnak. Néhány embernek viszket az álla vagy a torka, kiszárad a szája, fájdalmat érez köhögéskor, szorít a mellkasa, esetleg fáradt lesz és ingerlékeny.

* A roham általános figyelmeztető jelei: fulladás, köhögéskor fájdalom, mellkasi szorító érzés, kifulladás vagy nyugtalanság.

* Az asztma karbantartásának legjobb módja, ha felismerjük és elkerüljük a kiváltó tényezőket.

* Kiváltó okok lehetnek az állatszőr, poratka, csótány, pollen, penész, dohányfüst és légyszennyező anyagok.

Inhalálók

Az asztma kezelése

Az asztma kezelése során ellenőrzés alatt kell tartani a tüdő és a légutak gyulladásos folyamatait, így a fulladás enyhíthető. Kortikoszteroidokkal, nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel, leukototrien-gátlókkal hosszú időre megállítható és megelőzhető a tüdő és a hörgők gyulladása, csökkenti vagy megszünteti a duzzanatot illetve a légutakban lerakódott nyálkát.

A gyorsan ható hörgőtágítót arra használják, hogy a fulladást azonnal megszüntesse. A hosszú távon ható hörgőtágítók 12 órára is megszüntethetik a tüneteket.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra