Van, hogy nem kapunk rajta levegőt
Szinte nincs is ember, akinek az orrsövénye, tehát az a porcos-csontos lemez, amely a két orrfelet egymástól elválasztja, pontosan a középvonalban lenne, ne görbülne egyik vagy másik irányba, ne görbülne akár többszörösen is. Ezt a többé-kevésbé kifejezett oldalirányú görbületet nevezzük az orrsövény ferdeségének. Természetesen ez a ferdeség különböző mértékű lehet, és ugyancsak természetesen az orrsövény ferdülése érinti az orrlégzést is. Azon az orrfélen át, amit a ferde orrsövény többé-kevésbé beszűkít, rosszabbul vagy akár egyáltalán nem kapunk levegőt.
Kellemetlen következményei lehetnek
Az orrlégzés akadályozottsága azután számos kellemetlen következményhez vezet: az érintett oldalon rosszabbul szellőznek az orrmelléküregek, ennek következménye a melléküregek - arcüreg , homloküreg, rostasejtek - heveny, majd később idült gyulladása, ezeknek minden további következményével. A következmények másik csoportja a fülkürt működés zavarából adódik. A tartósan behúzódott dobhártya már önmagában is rosszabb hallást, tompa fülbeli teltségérzést eredményez, de hosszabb idő után savógyülem is kialakulhat a középfülben. Ez azután gennyesen felülfertőződve gennyes középfülgyulladássá alakul, vagy pedig a középfülbeli savógyülem - amennyiben nem tud kiürülni - ott szervülhet is, és összenövések alakulhatnak ki a hallócsontok között, ami végül nehezen korrigálható nagyothallást okoz.
Természetesen a tartósan gátolt orrlégzés a garatban sem marad következmények nélkül: a garat nyálkahártyája kiszárad, fáj, állandó krákogásra ingerel, a gégét és a légcsövet ugyancsak megviseli, ha kiesik az orr normális élettani működése: nem történik meg a belégzett levegő párásítása, melegítése.
Horkolást is okozhat
Mint látható tehát, a megzavart orrlégzés messzemenő következményekhez vezethet, amelyek arányban állnak a gátolt orrlégzés fennállásának az időtartamával. Arról már nem is szólva, hogy az oly sok ember életét megkeserítő felnőttkori horkolás hátterében is sokszor áll orrsövény-ferdülés! Célszerű tehát az orrlégzés minél korábbi helyreállítása, már csak azért is, mert ez az orrsövény-ferdülés esetén csak műtéttel lehetséges, és a műtéti teherbíró képesség a korral bizonyosan nem nő!
Két megjegyzés azonban mindenképpen ide kívánkozik. Az első, hogy a műtétnek azért van alsó korhatára: extrém nagyfokú ferdeséget sem szoktunk megoperálni 5-6 éves kor alatt. A második, hogy az újabb, kifinomodott műtéti technikáknak köszönhetően a korábbi gyakorlattal ellentétben már nem célunk a porcos orrsövény legnagyobb részének eltávolítása, csupán a ferde részt operáljuk ki, vagy ha lehet, megfelelően alakítva, "kiegyenesítve" a porcot lehetőleg a helyén hagyjuk. A műtét felnőttkorban a legtöbb kórházban még helyi érzéstelenítésben, gyermekkorban azonban a legkorszerűbb sebészi, ún. intratracheális narkózisban történik. Míg a műtét érzéstelenítése kielégítően megoldottnak mondható, a műtétet követő két nap, amíg az orr géz-csíkkal szorosan ki van tamponálva, kétségtelenül kellemetlen.
E kellemetlenségek dacára a fentebb részletezett számos, akár súlyos szövődmény elkerülése érdekében is azt tanácsolom, hogy ez ügyben kérjék ki háziorvosuk, ill. rajta keresztül tapasztalt gégész véleményét. A bajokat általában könnyebb megelőzni, mint meggyógyítani.