A köhögés és a torokfájás önmagában nem betegség, csupán tünetek. Ezek hátterében leggyakrabban a felső légutak gyulladásos megbetegedései, amelyeket általában vírusok, vagy baktériumok okoznak. Ettől eltér az asztmások, vagy a tüdőbetegek (pl. TBC) köhögése, de bizonyos esetekben pszichés okokra is visszavezethető.
Fontos a torokfájás kezelése is!
A torokfájással kapcsolatos tévhitek közül egyik leggyakoribb az, amely bagatellizálja a tünetet. Azért érdemes időben tenni például egy-egy vírusfertőzés nyomán kialakult torokfájás kezeléséért, hogy ne következzen be bakteriális felülfertőzés, amely más szervekre, például a gégére vagy az arc és a homlok melléküregeire is átterjedhet .
Sajnos nagyon gyakori hiba, hogy sokan valamely régebbi betegségből megmaradt antibiotikumot használják fel az újabb meghűlés, torokfájás esetén. Önkényesen antibiotikumot alkalmazni azonban nemcsak felesleges lehet (ha vírusfertőzés okozza a torokfájást, az antibiotikum nem segít), hanem kifejezetten káros is, hiszen nemcsak a kórokozókat, hanem a jótékony hatású bélbaktériumokat is pusztítja, a szervezet mikrobiológiai egyensúlyát veszélyezteti.
Inhalálás helyett tea és tejes italok
Sokan esküsznek az inhalálás, a gőzölés, különösen a gyógynövényes gőz belélegzésének jótékony hatására. Ennek hagyományos technikája, hogy a forró főzet fölé hajol a beteg és egy törölköző alá bújva szívja be annak gőzét. Ám torokfájás, fertőzéses légúti megbetegedések esetén nem ajánlják a szakemberek ezt a házilagos gyógymódot. Nemcsak azért, mert nagyon balesetveszélyes (különösen gyerekeknek), hanem mert ilyenkor a garat nyálkahártyái gyulladásban vannak, és ebben az állapotban nem tesz jót sem ezeknek, sem az alsóbb légutak hörgőin lévő, az öntisztulást segítő csillószőröknek a kíméletlen forró gőz belélegzése. A gyógynövényekből inkább meleg teát készítsünk!
Az irritált, kiszáradt torok nyálkahártyáinak ugyanis nagyon jót tesz a folyadékfogyasztás, a nedvesítés. Nem mindegy azonban, mit iszik a beteg: a turmixfélék, tejes italok fokozzák a nyákképződést, így további köhögésre ingerelnek. A kávé és a fekete tea koffeintartalma miatt vízhajtó hatású, az alkoholos italok szárító hatása szintén irritáló lehet. Ezért aztán a megfázásra hagyományosan javasolt "kalapkúra" (mézes forralt bor vagy pálinkás tea) alkalmazása sem tanácsos torokfájásra. Annál inkább javasolható a finom húsleves, a meleg gyógytea vagy a (nem jeges) ásványvíz.
Cukorka: hatékony és biztonságos
Szintén hatásos gyógymód mind a torokfájás enyhítésére, mind a köhögés csillapítására, ha helyileg próbáljuk csökkenteni a kórokozók számát. A szopogató tablettákban található fertőtlenítőszerek a nyálkahártyán lévő baktériumok vagy vírusok számát csökkentik úgy, hogy közben hatóanyaguk nem kerül be a vérkeringésbe, tehát a gyomor és a bél baktériumflórája védve marad , és más szervrendszerekre sem hatnak.
A szopogató tabletták ezen kívül gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek, ezért könnyebbé válhat a nyelés, a beszéd. A fájdalomcsillapító összetevők (például a lidocain) hatékonyan enyhítik a fájdalmat, így a beteg közérzet javul, képes lesz inni és enni - erre pedig szükség van a gyógyuláshoz. Ráadásul a szopogató tabletták többsége terhesség vagy szoptatás alatt is használható, és a gépjármű-vezetési képességet sem befolyásolja.