Nem "csak megfázás": vírusfertőzés!
A légúti megbetegedések között az orrnyálkahártya gyulladásai fordulnak elő a leggyakrabban. Ezek általában gyors lefolyású, heveny gyulladások, de ritkábban vannak idült formái is, amelyek dohányzás, állandó irritáció, allergia, vagy idült fertőzés miatt alakulnak ki. Az orrnyálkahártya-gyulladás heveny típusát sokféle kórokozó okozhatja, leggyakrabban a nátha-, vagyis az úgynevezett rhinovírusok állnak a háttérben. Mivel ezeknek több száz fajtája van, egész évben, bárki, bármikor találkozhat ilyen fertőzéssel, megbetegedhet náthában.
Eldugult nózik, gátolt orrlégzés
Ha az orrnyálkahártyát kórokozók támadják meg, az itt futó hajszálerek kitágulnak, nyálkahártya-duzzanat alakul ki. Az orrban, illetve az orrmelléküregekben képződő váladék felszaporodik, de a beszűkült résen át nem tud megfelelően ürülni. Így alakul ki a nátha és az influenza jellegzetes tünete , amely talán a legtöbb bosszúságot okozza. Az orrjáratok elzáródása miatt akadályozott az orrlégzésünk, csak szájon keresztül tudunk levegőt venni.
Ez nemcsak kellemetlenséget okoz, hanem további betegségek alapja is lehet! Például a garatfertőzéseknek is utat nyit, hiszen így a levegő szűretlenül és előmelegítés nélkül érkezik a légutakhoz. Ráadásul a szájon át történő légzés miatt kiszáradó nyálkahártya nem tudja megfelelően betölteni a védő szerepét, ezért szinte megágyazunk az újabb kórokozóknak. Másrészt az orrdugulás miatt az orrmelléküregekben, az arc- és a homloküregben felszaporodhat a pangó váladék, amely könnyen felülfertőződhet baktériumokkal, súlyos szövődményeket, további gyulladásokat okozva.
Egy jó megoldás
Az megfelelően használjuk az orrcseppeket . Elég, ha csak az előző bekezdésben leírtakra gondolunk vissza: az orrcseppek használatával szabad orrlégzést biztosíthatunk, amely szűrő-melegítő funkciójával megvédhet a felülfertőződésektől.