Az asztmás rohamok fájdalmasak és ijesztőek lehetnek, de kutatók szerint jó néhányat el lehetne kerülni azzal, ha a betegek megváltoztatnák az elvárásaikat. Kutatási eredmények ugyanis azt mutatják, hogy pusztán az a hit, hogy egy szag asztmás rohamot válthat ki, valószínűbbé teszi a fizikai tünetek valóságos megjelenését.
Egy kísérletben 17, mérsékelten, de maradandóan asztmában szenvedő beteg vett részt; a kísérlet keretében bele kellett szagolniuk egy nem irritáló hatású anyagba, amely egy üvegben volt található. A betegek egy részének az üvegen az a felirat állt, hogy "asztmás rohamot válthat ki", a betegek másik részének viszont az, hogy "gyógyhatású". A kísérlet közben a kutatók a betegek által kilégzett nitrogén-oxid mennyiségének a változását mérték; ez az anyag mutatja ugyanis a légzőrendszerben levő gyulladás mértékét.
Az asztmás rohamokat az érzelmek is befolyásolják. Fotó: Getty Images A kutatók azt találták, hogy azoknál a betegeknél, akik a "gyógyhatású" feliratú üvegcsét kapták, a kilégzett nitrogén-oxid mennyiségében nem történt változás; azoknál azonban, akik az "asztmás rohamot válthat ki" feliratú üveget kapták, azonnal megnőtt a kilégzett nitrogén-oxid mennyisége, és az anyag belégzése után ez a növekedés tovább folytatódott. Miután beleszippantottak az üvegbe, a nitrogén-oxid mennyisége 36 százalékkal nőtt, két órával később pedig már 56 százalékkal volt magasabb, másnap pedig 65 százalékkal. "Az eredményeink arról győzhetik meg a betegeket és az őket kezelő orvosokat, hogy kizárólag az a tudat, hogy valami asztmás rohamot okozhat, kiválthatja a valós rohamot" - mondja Pamela Dalton kognitív pszichológus, a kutatás egyik vezetője.
Az eddigi vizsgálatok szerint tehát az asztmás tüneteket kiválthatják bizonyos tevékenységek, szagok és képek is azáltal, hogy a betegben stresszreakciókat váltanak ki. A fizikai tüneteket a stressz okozza, nem pedig azok az anyagok vagy tevékenységek, amelyekről a beteg azt hiszi, hogy asztmás rohamot okoznak.