Egy énektanár, mikor első alkalommal találkozik leendő tanítványával, feltérképezi a hangterjedelmét, hangszínét, a beszédhangját és számos más fizikai jellemzőjét. Például az életkorát, mint az egyik legfontosabb tényezőt. Ha túl fiatal, azért, ha már idősebb, akkor pedig amiatt. Az életkor előrehaladtával ugyanis változik a hangunk. Míg az átlagembert kevésbé, addig a hangjából élő színészt, énekest, közszereplőt már inkább érinti ez a normális fiziológiai folyamat.
Whitney Houston például fantasztikus énekes volt, és halála előtt röviddel még arról egyeztetett, hogy hamarosan visszatér a színpadra. A magánélete és egészsége miatt azonban semmiképpen nem lett volna könnyű a visszaút, ugyanis a dohányzás és kokainfogyasztás miatt, a korábban olyan sokak által csodált hangjának már nyoma sem volt. És még csak 48 éves volt, amikor meghalt…
Dr. Bihari Adél fül-orr-gégész, foniáter szakorvos és szoprán énekes szerint, nem csak a professzionális hanghasználókat érinti ez a probléma, mert a kommunikáció mindenki számára nagyon fontos, idős korban is.
Presbifónián az időskori hangképzési zavart értjük, melynek hátterében a szövetek változása áll. Ezek részben hormonális okokra, részben pedig általános degeneratív folyamatokra vezethetők vissza. De fontos a genetikai háttér, és az életmód is. A két nem esetében ez egy picit máshogy zajlik le. A hölgyeknél, a menopauza során ez drasztikus hangváltozást okozhat, míg a férfiaknál lassabb, elnyúltabb folyamat jellemzi. A kor előrehaladtával mindkét nemben megváltozik a hormonok aránya, és ezáltal a hangszalag szöveti szerkezetében is bizonyos változások állnak be, a rugalmasságuk és tömegük csökkenhet.
Így a nők beszédhangja vagy a középhang fekvése mélyülhet, a férfiaké pedig emelkedhet. A hangterjedelem beszűkülhet, a hang halkabbá, „leheletesebbé” válhat. Ez a probléma a professzionális hanghasználók, énekesek esetében fokozottabban szem előtt lehet, mert ők a hangjukból élnek, ilyen értelemben pedig súlyosabb következményei lehetnek a változásnak. A magas hangok képzése mind férfiak, mind nők esetében nehezebbé válhat, a hangerő csökkenhet, az intonáció és a vibrato destabilizálódhat. Vannak, akik még akár hetven fölött is kifogástalanul énekelnek, másoknál egészen korán megjelenhetnek a hangi panaszok.
Mivel állandóan tréningezem a hangom, ezért komolyabb igénybevételeket is
kibír. Nemrég tüdőgyulladással és hörghuruttal énekeltem négy koncertet végig,
és minden további nélkül megoldottam a közönség visszajelzése alapján. Ehhez
természetesen sok év tapasztalata és a koncert előtti bő egyórás folyamatos
hangszalag felmelegítési gyakorlat kellett. Egy laikus számára érdekes élmény,
amikor egy énekes elkezd skálázni, mert ez a fajta beéneklési technika nagyon
finoman és lassan emelkedik, ezért felmerül a kérdés: „Hogyan lesz ebből
éneklés?” Az énekesek számára már a betegségek is őrületes stresszt jelentenek,
nem hogy a kor, ami nem csak a külsőn hagy nyomot – egy színpadi ember számára
kritikus elemként – hanem tisztában kell lennünk más anatómiai adottságokkal is.
Olyan egészségesen élek, amennyire csak lehetséges.
Mint minden, saját testünkkel kapcsolatos dologban, rendkívül fontos a prevenció. Igaz, látjuk, hogy a könnyűzene világában az alkohol és a drogok napi szereplők és szörnyű tragédiákat okoznak, de látni kell azt is, hogy egy énekesnek rendkívüli energiákat kell fordítania önmaga karbantartására. Néha kétségbeesetten. Az éneklésre nyugodtan tekinthetünk úgy, mint egy élsportra – állapítja meg Dr. Bihari Adél. Noha ezen a területen az izmok közel sem akkorák, mint mondjuk egy combizom, ennek ellenére ugyanazt a funkciót töltik be. Ahogy a sportolónak állandóan edzésben kell lenni, megfelelő mozgásformát, adott esetben gyógytornát kell esetleg alkalmaznia, amikor megjelenik akár egy gerincprobléma, ugyanez igaz az énekesekre is. A gyógytorna ez esetben az úgynevezett logopédiai hangterápia. Segítségével a rugalmasság és az izom tömege növelhető, a nyomásviszonyok, a rezonancia és a légzés optimalizálható, egy „gazdaságosabb”, jobb minőségű hangképzés érhető el. Tartós hangprobléma esetén továbbá felmerülhet az énekes saját repertoárjának megváltoztatása, hogy elkerülje a további hangsérüléseket, komolyabb hangproblémákat.
Meg kell említeni a kísérő betegségeket, gyógyszerszedést is. Ha valakinél, pajzsmirigy-, vagy egyéb hormonális elváltozás, reflux, tüdő-, vagy akár egy autoimmun, reumatikus megbetegedés áll fenn, az is ugyanúgy érintheti a gégét, ezáltal a hangképzést. Tehát fontos az alapbetegségek kezelése. De ugyanígy a kiegyensúlyozott táplálkozásnak, a túlsúly elkerülésének, a mozgásnak, és a megfelelő mennyiségű alvásnak és folyadékfogyasztásnak még egy egészséges énekes esetében is fókuszban kell lennie. A dohányzás helyi gyulladást, és fokozott nyáktermelődést okoz, de kiszáríthatja a nyálkahártya felszínét is. Azon kívül degenerativ elváltozásokhoz, illetve rosszindulatú daganatok kialakulásához is vezethet. Az alkoholnak hasonló hatása van a szervezetre, ráadásul a refluxot is fokozza, ami az énekeseknél komoly hangpanaszokat okozhat. Bizonyos esetekben műtéti beavatkozásra is szükség lehet. Ahogy a plasztikai sebészek a ráncokat feltöltik, úgy a sorvadt hangszalagok esetében is lehetséges a hiányzó tömeg pótlása hialuronsav, vagy saját zsír segítségével.
A hang
ápolása egy életre szóló projekt. Az opera veteránjai, és a
könnyűzene kiválóságai rendszeresen látogatják énektanáraikat és gégész,
foniáter szakorvosaikat. A jó technika és a dohányzástól, túlzott
alkoholfogysztástól, stressztől, és a
hang túlterhelésétől mentes életmód segíthet a hang hosszú távú megőrzésében. Az
énekesek karrierje később kezdődik, és korábban ér véget, ami azt jelenti, hogy
a hangjuk változására fokozottabb figyelmet kell fordítaniuk. A XXI. századi
színpadi hangtechnika számos problémát megoldhat ugyan – nem beszélve a
mesterséges intelligencia által támogatott programokról – de a közönséget nem
lehet becsapni.
Valljuk be, a
hangképzéshez azért kell önhipnózis… Ahhoz, hogy valaki jól tudjon énekelni,
egy kicsit meg kell őrülni, mert ez nem egy normális állapot. Ilyenkor az ember
könnyen figyelmen kívül hagy néhány alapszabályt, amit józan ésszel a hétköznapokban
használ. – folytatja
Éliás Gyula Jr. Tom Jones talán nyolcvan
éves volt, mikor utoljára hallottam, és már nem énekelte azokat a nagyon nagy
magasságokat, de még mindig ámulatba ejtő volt a színpadon. Vagy említhetném
Berki Tamást, aki az én mesterem volt. Most már lassan közelebb van a
nyolcvanhoz szintén, és eszméletlen, hogy énekel. Bizonyára úgy van, hogy aki
kellőképpen figyel, tudatos hangképző, az a legapróbb hangbicsaklásra
szakemberhez fordul, amellett, hogy folyamatosan karbantartja a saját hangját.
A hangnem váltása is teljesen normális, Paul Anka, Rod Stewart is váltottak, de
lehetne sorolni a példákat. A gégediéta is bevált módszer, ekkor pihennek az
izmok, és renyhült állapotban tudnak regenerálódni. Pár évvel ezelőtt egy
ciszta nőtt az egyik hangszalagomra, és a gégész biztosított róla, hogy operáció
nélkül akár meg is némulhatok… Nekem a hangom nem csak a „munkaeszközöm”, hanem
túlzás nélkül az életem. Féltettem, bevallom. Négy évig egy beteg és
egy egészséges hangszalaggal énekeltem, végül beadtam a derekam. Gyakorlatilag visszafiatalodott a hangszalagom, megnyugtató
érzés!
Elton John pályafutása során is jól megfigyelhető hangjának változása. Ennek oka nem csak a nyolcvanas években műtéti úton eltávolított polipokban keresendő, hanem a folyamatos hang-tréningben. A műtét valószínűleg karriermentő volt számára, de egyfajta ébresztő is, hogy különösen figyeljen a hangja használatára.
Természetesen
nem csak az énekeseket, hanem minden embert érinthet a hang megváltozása. Egy
pedagógus, színész, vagy bármely előadóművész számára elsődleges, hogy
pályafutása során kiegyensúlyozottan tudja használni a hangját. Kellő
figyelemmel és megalapozott tudással felvértezve azonban elkerülhető vagy
csökkenthető az időskori hangprobléma.