Így tudhatjuk meg, hogy asztmásak vagyunk-e

Bár az asztma nem gyógyítható, megfelelő kezelés mellett a beteg tünetmentes lehet. Gyanú esetén ezért is fontos, hogy minél előbb kiderüljön, valóban asztmásak vagyunk-e, vagy sem.

Asztma felnőttkorban is jelentkezhet, akár önálló betegségként, akár légúti allergia mellett is kialakulhat. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy milyen tünetekkel javasolt orvoshoz fordulni, és hogyan zajlik a kivizsgálás.

Az asztma négy stádiuma: ezek a különbségek Attól függően, hogy a krónikus légúti betegség tünetei milyen gyakorisággal és intenzitással jelentkeznek, az asztmás betegeket négy külön kategóriába sorolják a szakértők. Ezeket vesszük most sorra.

Asztmára utaló jelek

Ha az utóbbi időben elhúzódó vagy visszatérő köhécseléstől szenvedünk, vagy száraz köhögés kínoz minket, aminek nem találjuk az okát, mindenképp indokolt orvoshoz fordulni. A tünetek hátterében több betegség is állhat, de az asztma valószínűségét növeli, ha a köhögőrohamok elsősorban az éjszaka folyamán, a hajnali órákban jelentkeznek. Gyakori kísérő tünet a sípoló légzés és a mellkasi feszülés is, ezek napközben is előfordulhatnak. További intő jel a terhelésre jelentkező nehézlégzés.

Ez történik az orvosnál

Tárnok doktornő leszögezte: a diagnózishoz nagyon lényeges, hogy a beteg alaposan beszámoljon a tüneteiről. A kivizsgálás előtt ezért érdemes átgondolni, hogy mióta jelentkeznek és hogyan változnak a tünetek, a családban előfordult-e asztma vagy allergia, és a rendszeresen szedett gyógyszereket is fontos összeírni. Ezt követően egyrészt fizikális vizsgálatot, másrészt légzésfunkciós vizsgálatot végeznek. Utóbbi során a kilélegzett levegő mérésével kaphatunk képet a tüdő működéséről.

Ha az első fújást követően alacsony értékeket, hörgőszűkületre utaló paramétereket mérnek, akkor hörgőtágító teszt elvégzése javasolt, ilyenkor hörgőtágító gyógyszer belégzése után, kis idő elteltével megismétlik a légzésfunkciós vizsgálatot. Ha az értékek jelentős javulást mutatnak, akkor az megerősíti az asztma diagnózisát. Ezen kívül sor kerülhet még allergiavizsgálatra is, a tünetektől és panaszoktól függően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető.
Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető. Fotó: Getty Images

Mennyi idő a diagnózis?

A tünetek kikérdezése, a fizikális és a légzésfunkciós vizsgálat alapján a tüdőgyógyász meg tudja állapítani az asztma diagnózisát. Így ehhez elegendő lehet egy találkozás az orvossal. Amennyiben allergia gyanúja is felmerül, a vérből végzett allergiavizsgálat eredményére pár napot várni kell. Amint megérkezik az eredmény a laboratóriumból, kiderül, hogy igazolható-e allergia a panaszok hátterében, az asztma mellett az allergia kezelésére is kell-e gyógyszereket szednünk, esetleg érdemes-e tartós kezelést, allergén immunterápiát kezdeni.

Gyógyszerek és kontroll

Az asztma kezeléséhez nagyon fontos, hogy a felírt gyógyszereket adott dózisban szedjük, és az inhalációs készüléket megfelelő módon alkalmazzuk. Az asztmaspray - vagy egyéb belégzőszer - használatát még a rendelőben megtanítják, mert csak így tudnak a belélegzett hatóanyagok a megfelelő helyre jutni és a hatásukat kifejteni. Otthoni légzésfunkciós eszközzel a beállított gyógyszeres kezelés hatékonyságát mérni is tudjuk: időben észlelhetjük az állapotromlást, ha rohamoldó használatára van szükség, de a készülék azt is kimutatja, ha a beállított kezelés nem megfelelő, és a gyógyszerelésen változtatni kell. Az otthoni légzésfunkciós készülékkel mért értékeket egy alkalmazás segítségével a távolból is el tudjuk küldeni kezelőorvosunknak, így mindezt gyorsan és személyes találkozás nélkül, távkonzultációban is megtehetjük.

Az asztma krónikus betegség , amely nem gyógyítható, de jól beállított kezeléssel tünetmentességet lehet elérni. Ehhez szükséges időnként személyesen is kontrollvizsgálaton részt venni, ahol lehetőség van a fizikális és a légzésfunkciós vizsgálatot is elvégezni - az orvos és a beteg megbeszéli a tüneteket, panaszokat, a szakember pedig szükség szerint módosítja a kezelést. A kontrollvizsgálatra a diagnózist követően rendszerint 1-3 hónap múlva, majd fél év elteltével kerül sor. Panasz esetén természetesen a tervezett kontroll időpontjától függetlenül is keressük fel kezelőorvosunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.