Késő ősztől tavasz végéig folyamatosan találkozhatunk az influenzavírus által okozott, sokszor járványos szinten terjedő megbetegedéssel. Az influenza a megfázáshoz nagyon hasonló tünetegyüttessel jelentkezik, a magas lázat és orrfolyást gyakran egy-két nappal az első tüneteket követő, fokozódó intenzitású köhögési hullámok vezetik le. Ideális esetben a köhögés az influenzás tünetekkel együtt csillapodik, sokan azonban hetekkel a betegség elmúlását követően is szenvednek tőle. Mikor érdemes visszamenni az orvoshoz?
Meddig húzódhat el a köhögés?
A köhögés egy általános panasz, amely a legtöbb légúti megbetegedés kísérője. Influenza esetén kezdetben száraz, majd lassan felszakadozó, hurutos köhögés jelentkezik leggyakrabban. Míg a legtöbb panasz általában 2-3, de legfeljebb 5 nap múlva eltűnik, a bronchitis (hörghurut) és a köhögés 10 napnál hosszabb ideig is fennmaradhat, a légutak teljes gyógyulása pedig akár 6-8 hétig is eltarthat. Ezt az időszakot gyakran kísérik végig változó intenzitású köhögőrohamok.
Előfordulhat azonban, hogy a szűnni nem akaró köhögőrohamok mögött az influenza valamilyen szövődménye húzódik, leggyakrabban a tüdőgyulladás. Elsődleges formájában ezt maga az influenzavírus váltja ki, hogyha pedig másodlagos, akkor a vírusfertőzést követően valamilyen baktérium okozta. Ilyenkor a köhögés mellett jellemzően szúró mellkasi fájdalom is érzékelhető, amely lélegzetvételkor fokozódhat. Ha ezt tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki röntgennel vagy bakteriológiai vizsgálattal állíthatja fel a diagnózist.
A szűnni nem akaró köhögés számos egyéb betegséget is jelezhet. Sokszor torok-, gége- vagy tüdőgyulladás, esetleg reflux áll mögötte, de súlyosabb esetben krónikus obstruktív tüdőbetegséget, illetve daganatos betegséget is jelezhet. Mivel ez a tünet általánosnak mondható, és rengeteg betegséget kísérhet, ezért az okok feltárása érdekében fontos, hogy felkeressük háziorvosunkat, aki fül-orr-gégészeti vizsgálatot, CT-t vagy röntgent is kérhet a panaszok tisztázására.