A hörgők krónikus gyulladásos betegségét hívjuk asztmának , melynek során a légutak beszűkülnek, a légzés nehézkessé válik, és fulladás alakul ki. Ezt a görcsös állapotot az váltja ki, hogy a hörgők és hörgőcskék nyálkahártyája bizonyos környezeti ingerekre - többek között allergének, dohányfüst, hideg levegő, stressz vagy fizikai terhelés - érzékenyebbé válnak, és begyulladnak. A nehezített légzés miatt ijesztő roham lehet úrrá a betegen, és csak gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel enyhíthetők a tünetek, melyet a legtöbbször inhalációs spray segítségével juttatnak a szervezetbe. A roham hirtelen jön, de bizonyos jelek utalhatnak rá. Mik is ezek pontosan?
Az asztmás roham előjelei
Sajnos az asztmás roham előjelei nem túl specifikusak, a kezdeti tünetek pedig a beteg általános egészségi állapotának, valamint az asztma mértékének függvényében is változhat. Kezdetben fejfájást , rossz közérzetet tapasztalhatnak a betegek, majd feszülő érzés alakulhat ki a mellkasban, amit légszomj követ. Bizonyos esetben már a roham kezdeti szakaszában is erőltető, száraz köhögés jelentkezik, illetve gyerekek a nyaki és a mellkasi tájékon viszkető érzésről is panaszkodhatnak. A légzés sípolóvá, zihálóvá válik, és egyre nehezebbnek érzi a levegővételt az asztmás.
Általában ezek az asztmás rohamok jobban megijesztik a beteg környezetét, mint magát a beteget, aki többször is átélte már, és jó esetben kéznél tartja a tüneteket enyhítő gyógyszert. Fontos, hogy mihamarabb segítsük hozzá a személyt a rohamoldóhoz, hogyha pedig ez nincs nála, akkor segítsük őt a nyugodt légzésben, és hívjunk segítséget. Fulladása miatt a beteg ösztönösen gyorsítani próbálja a lélegzetvételét, ez azonban csak felületes légzést jelent, ami tovább fokozza az oxigénhiányt. Azt sem szabad hagyni, hogy túl sokszor használja az inhalátort, mert ez más mellékhatásokat is okozhat, például szaporább szívverést .