A légszennyezésnek a nagy európai városokban való visszafogása közel két évvel növelheti a helyiek várható élettartamát, 19 ezer halálesetet előzhet meg évente, és 31,5 milliárd euró (8580 milliárd forint) megtakarításhoz vezethet az egészségügyi kiadások és a betegségek miatti munkaidő-kiesés csökkenése révén - derül ki egy európai uniós finanszírozású kutatásból.
Az Aphekom nevű, csaknem hároméves felmérés során 12 EU-tagállam 25 nagyvárosának levegőminőségét vizsgálták a kutatók. Az eredmények szerint egyedül Stockholm finomszemcsés légszennyezettsége volt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tíz mikrogramm/köbméteres ajánlása alatt. A rangsor másik végén Bukarest áll 38,2 mikrogrammal, de nem sokkal marad le Budapest sem 33,7 mikrogrammos szinttel. Barcelona finomszemcsés légszennyezettsége 27, Rómáé 21,4, Párizsé 16,4, Londoné 13,1 mikrogramm köbméterenként - derül ki a felmérésből.
A vizsgált városok közül tízben a légszennyezés és az asztma kialakulása közötti kapcsolatot is vizsgálták a kutatók. Becslésük szerint a gyerekkori asztmás esetek 15-30 százaléka tulajdonítható a forgalmas utakhoz közeli lakhelynek.