A köhögéstől vagy hörghuruttól szenvedő betegeknek gyakran írnak fel antibiotikumot, de a korábbi kutatások ellentmondásos eredményeket hoztak ennek hatékonyságával kapcsolatban. A Lancet Infectious Diseases decemberi számában megjelent kutatásban a svájci Kantonsspital Aarau kutatói dr. Philipp Schuetz vezetésével több mint 2000 köhögéstől szenvedő felnőttet osztottak véletlenszerűen két csoportra: az egyik antibiotikumot, a másik placebót kapott. Az eredmények azt mutatták, hogy az antibiotikum semmivel sem enyhítette hatékonyabban a tüneteket illetve a köhögés időtartamát, mint a placebo.
"A kutatás legfontosabb üzenete az, hogy általában nincs szükség antibiotikumra légúti fertőzések esetén, amennyiben nincs szó tüdőgyulladás gyanújáról" - nyilatkozta Schuetz. "Csak néhány beteg esetében bizonyul hatékonynak az antibiotikumkúra, őket pedig a bakteriális fertőzéseket kimutató új vérvizsgálatokkal azonosítani lehet. Éppen ezért az orvosoknak és a betegeknek tartózkodniuk kell az antibiotikum alkalmazásától, ha azonban bizonytalanok, vérvizsgálat segítségével még tovább minimalizálhatják a kockázatokat."
A kísérletben olyan 18 éven felüli személyek vettek részt, akik akut köhögéstől szenvedtek, tehát egy hónapnál rövidebb ideje tapasztalták a köhögést, ami az egyik leggyakoribb panasz, amivel az alapellátásban dolgozó orvosok találkoznak. Nem volt arra utaló bizonyíték, hogy bármelyikük tüdőgyulladásban szenvedne, amit hagyományosan antibiotikummal kezelnek. A résztvevők naponta háromszor szedték az antibiotikumot hét napig. Nem épültek fel gyorsabban, mint a placebót szedők, ugyanakkor nagyobb valószínűséggel panaszkodtak hányingerről, bőrkiütésről, hasmenésről és más mellékhatásokról.