Magyarországon mintegy 310 ezer gondozott asztmás beteg van, becslések szerint 5-10 százalékuk, mintegy 15 ezer ember súlyos asztmás. Márpedig, ha valaki súlyos vagy nem megfelelően kezelt asztmás beteg, akkor számára az új típusú koronavírus okozta COVID-19 fertőzés komolyabb lefolyású lehet, és nagyobb kockázattal is járhat. Nekik kiemelten fontos az ajánlott óvintézkedések betartása és az oltás felvétele - hívta fel a figyelmet a május 5-i Asztma Világnap alkalmából kiadott közleményben dr. Tamási Lilla egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese. Hangsúlyozta, most különösen fontos a betegség karbantartása, a belégzőkészülékek rendszeres alkalmazása.
A tüdőgyógyász szakember kiemelte, a jelenlegi járványhelyzetben a legfontosabb, hogy az asztmás beteg, aki elkapja a COVID-19 fertőzést, a megelőzést szolgáló, rendszeresen használandó belégzőkészülékét továbbra is alkalmazza. Felhívta a figyelmet arra a tényre is, hogy az asztmásoknál előfordul, hogy nehezebben lehet felismerni magát a vírusfertőzést, mivel több tünet megegyezhet az alapbetegség panaszaival: köhögés, nehézlégzés , mellkasi nyomás. A megfelelően kezelt betegeknél (rendszeres megelőző inhalációs kezelés mellett) viszont nem jelent nagyobb kockázatot a vírus, mint azoknál, akik nem szenvednek ebben a légúti betegségben.
Tíz koronavírus-mutánst tart szemmel az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Ezek közül hármat potenciálisan veszélyesebbnek tartanak az eredeti kórokozónál. Hogy melyik ez a három, és mit kell tudni a másik hétről, az korábbi cikkünkben elolvashatja .