Milyen kórokozókat lehet kimutatni a köpetvizsgálattal?
Míg a gyakori betegségeket a háziorvos az általános tünetek alapján is nagy pontossággal azonosítani tudja, bizonyos esetekben komolyabb vizsgálatok szükségesek a helyes diagnózis felállításához. Bizonyos légzőszervi megbetegedések esetén köpetvizsgálatot végeznek el , melynek segítségével jó eséllyel azonosíthatóvá válik a kórokozó.
Hogyan kell megfelelő mintát adni?
A minta vételezéséhez először a betegnek alaposan ki kell öblögetnie a száját, majd erőltetett köhögéssel a torokban felgyülemlett köpetet egy steril tárolóedényben gyűjtik össze. Ezt követően a kinyert váladék egy bakteriológiai laboratóriumba kerül. A köpetminta vizsgálatakor speciális táptalajon tenyésztik tovább a benne található baktériumokat és gombákat, majd mikroszkópos vizsgálattal pontosan azonosítják azokat
Ezzel a vizsgálattal nem csak magukat a kórokozókat tudják felismerni, hanem az ellenük alkalmazható leghatásosabb kezelési módot is megállapíthatják. Kiderül ugyanis, hogy a mintában lévő kórokozók hogyan reagálnak bizonyos antibiotikumos, illetve antimikotikumos szerekre.
Baktériumok a légzőszervi megbetegedések mögött
A légzőszervi megbetegedések mögött többféle baktérium állhat. Kisszámú rendelkezésre álló baktérium esetén csak köpetvizsgálattal azonosítható például a tuberkulózis (TBC) , felismerhető a tüdőgyulladás és a hörghurut, de ezzel a vizsgálattal javítani lehet például az asztma kezelését is. A fertőzés függvényében néhány naptól akár több hétig is eltarthat a kivizsgálás, melynek eredményét követően az orvos nagy bizonyossággal felállíthatja a diagnózist, és megkezdheti a kezelést.
A vizsgálat előtt fontos az alapos öblögetés, hogy a minta a lehető legkevesebb szennyeződést tartalmazza. Nem tanácsos azonban szájvizet, illetve antibiotikumos szereket használni a mintaadás előtt, ezek ugyanis jelentősen befolyásolhatják a köpetben lévő kórokozók állapotát.