Babák esetében sokkal ijesztőbbek az egyszerűbb tünetek is. Amire felnőttként legyintünk, egy csecsemő esetében sokkal aggasztóbb. Az asztmatikus hörghurut is ilyen betegség. Mit kell tudni róla?
Mi is az asztmatikus bronchitis?
Elsősorban vírusfertőzés okozza a problémát, ugyanis ilyenkor a gyermek hörgőrendszere beszűkül, ez pedig nehézlégzést okoz. A betegséget az okozza, hogy a hörgőket összehúzó simaizom csökkenti a hörgők keresztmetszetét, valamint a hörgőnyálkahártya gyulladása duzzanatot hoz létre, tovább szűkítve a levegő áramlásának helyét.
A helyzeten tovább ront a nyálkahártyán képződött áttetsző váladék. Kilégzéskor a légzéskor használt izmok elernyednek, mely során a mellkas saját súlyával kipréseli a levegőt. Asztmatikus bronchitis esetén azonban a hörgők beszűkülnek, így a levegő kiáramoltatásához nagyobb szükség van a légzést segítő izmokra. Ezért látszik olyan erőteljesen a gyermek légzése. Mivel a légzés nehezebb, ezért a megfelelő oxigénellátottsághoz sokkal gyakrabban kell levegőt vennie a betegnek, ami légszomjhoz vezet.
Milyen tünetek jelzik a betegséget?
Egyértelmű tünetek jelzik a betegséget: a gyermek zihál, nem kap levegőt, kilégzése jóval hosszabb, mint normális állapotban. Kilégzéskor sípoló hang hallható, a babák jóval gyorsabban veszik a levegőt, mint a megszokott. Extrém esetben az oxigénellátottság is zavart szenved, mely során a gyermeknek fájdalmat okoz légzés.
Gyakori, száraz köhögési rohamok is a betegség jelenlétét mutatják. A rohamok végén áttetsző váladék is utalhat az asztmatikus hörghurutra.
Kiket érint a betegség?
Elsősorban a 6 hónapos - 3 éves korosztályt veszélyezteti a betegség. Mivel a gyerekek hörgői kisebb átmérőjűek, ezért egy betegség sokkal komolyabb szűkületet eredményez a szűk hörgőrendszeren, mint egy idősebb gyermek esetében.
A betegség az asztmához hasonló tüneteket mutat, innen az elnevezés. Az asztmatikus hörghurutban szenvedő betegek valóban nagyobb eséllyel lesznek asztmások, ám nem törvényszerű a betegség megjelenése.
A kezelés a tünetek súlyosságától függ: ha a fent említett tüneteket tapasztalja a szülő, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni.